12. októbra, 06:05

Absurdné debaty o rodičovskom bonuse

Absurdné debaty o rodičovskom bonuseFoto: TASR/AP

Predseda Aliancie za rodinu vo svojom texte obhajuje koncepciu rodičovského bonusu. Označuje ho za závan zdravého rozumu a prvý krok, ktorý stavia dôchodkový systém na nohy. Pozastavuje sa nad tým, že na túto ideu útočia aj niektoré konzervatívne médiá.

Pravdupovediac, keď počujem slovo „reforma“, začínajú sa mi ježiť chĺpky na krku. Slovo „reforma“ už väčšinou znamená, že bude ešte horšie. Za „reformu“ sú politici schopní označiť ešte aj rušenie oddelení nemocníc či rušenie stáročných súdov a rozbitie systému všeobecných súdov.

Výrok bývalého ruského premiéra Viktora Černomyrdina: „Mysleli sme to dobre, ale dopadlo to ako vždy,“ sa vzťahuje na idealistov. U nás je to tak, že vznešené ideály, aj sčasti rozumné kroky, majú prekryť podstatné otázky v pozadí, kto bude predávať budovy a stavať nové, s akou maržou a pre koho. A to patrí k tej najmenšej škode.

K nevídanému závanu zdravého rozumu preto podľa mňa patrí zavádzanie rodičovského bonusu k dôchodku pripravené ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Síce jemne, ale predsa len skutočne, sa má začať reforma priebežného dôchodkového piliera. Vítam diskusiu, len mi je ľúto, akou neodbornou a nevyváženou sa stala. Chápal by som negatívnu medializáciu zo strany liberálnych médií, ale útoky zo strany konzervatívnych médií? To je pre mňa silná šálka kávy.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.