12. októbra, 06:06

Poľsko odmietlo nadradenosť legislatívy EÚ nad ústavou, francúzska opozícia mu tlieska

Poľsko odmietlo nadradenosť legislatívy EÚ nad ústavou, francúzska opozícia mu tlieskaDemonštrácia pred poľským Ústavným súdom vo Varšave 7. októbra 2021. Foto: TASR/AP

Napätie medzi Bruselom a Varšavou postupne narastá, Európsky parlament aj viacerí európski politici si zvykli Poľsko kritizovať a hroziť mu sankciami. Teraz zase poľský Ústavný súd hovorí o nadradenosti domácej ústavy. Únia hrozí finančnými sankciami.

Nie je však všetko tak, ako by ste čakali. Stačí sa pozrieť do Francúzska. Kým tamojšia vláda sa postavila na stranu Únie, pravicovej opozícii sa verdikt poľského súdu páči a volajú potom, aby sa podobnou cestou vydal aj Paríž.

Minulý týždeň (7. októbra) zaznelo dlhoočakávané rozhodnutie poľského ústavného súdu o súlade poľskej ústavy a základných zmlúv EÚ. Najvyššia inštancia justície vyhlásila, že v niektorých oblastiach je poľská ústava nadradená európskej legislatíve.

Všetko sa začalo v marci, keď Súdny dvor EÚ rozhodol, že súdna reforma v Poľsku môže ohroziť nezávislosť tamojšej justície. Premiér Mateusz Morawiecki preto požiadal Ústavný súd, nech rozhodne, či má prednosť poľská ústava alebo európske zmluvy. Vyhlásenie bezprecedentného verdiktu súd najprv štyrikrát posunul, až napokon dospel k záveru, že európsky súd zasahuje do poľskej suverenity. O viacerých vnútropolitických oblastiach nemá podľa Varšavy Súdny dvor EÚ právo rozhodovať a poľská ústava má prednosť pred európskymi pravidlami.

Nasledovali víkendové demonštrácie, vo Varšave sa zhromaždilo osemdesiat až stotisíc Poliakov. Vyzval na ne bývalý predseda Európskej rady a poľský expremiér Donald Tusk, toho času predseda opozičnej Občianskej platformy. Vládu obviňuje, že chce Poľsko vyviesť z EÚ. Vládni predstavitelia na čele s premiérom Mateuszom Morawieckým a Jaroslawom Kaczynským to popierajú.

Víkendové demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ, Varšava. Foto: TASR/AP

Brusel odmieta poľské argumenty

Rovnako sa Bruselu nepozdával spôsob menovania ústavných sudcov, čím spochybňuje aj verdikt súdu, ale i fungovanie disciplinárnej komory. V druhej veci Poľsko cúvlo, čeliac hrozbe sankcií a ukončilo fungovanie komory. Avizovalo však, že ju nechá dokončiť otvorené disciplinárne konania a potom komoru nahradí iným orgánom.

Európska komisia ustupovať odmieta, tvrdiac, že je jej povinnosťou dohliadať na dodržiavanie európskych zmlúv a použije všetky dostupné nástroje na to, aby to platilo: „Zmluvy hovoria jasne. Všetky verdikty Súdneho dvora EÚ sú pre členské štáty a ich súdy záväzné. Európska legislatíva je nadradená národným zákonom vrátane ústavy. Všetky členské štáty s tým pri vstupe do EÚ súhlasili.“

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.