Do konca týždňa by mala vláda predstaviť rozpočet verejnej správy na budúci rok. Zatiaľ sa správa, akoby mešce požičaných peňazí boli bezodné. V rozšafnosti ju možno napokon zastaví až Európska komisia, ktorá už dnes hodnotí Slovensko ako štát s najnebezpečnejšími deficitmi.  

Keď minulý rok zasiahla Slovensko pandémia čínskeho koronavírusu, na ministerstve financií vedenom terajším predsedom vlády Eduadom Hegerom bili na poplach. Príjmy z daní a odvodov mali klesnúť ku koncu roka v porovnaní s predvlaňajškom dvojciferným tempom. Znamenalo by to ohrozenie financovania verejných inštitúcií, kam popri štátnom rozpočte patria hlavne mestá, dediny, župy, Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne. Nedostávalo by sa školám, nemocniciam, doprave, nebolo by dosť na dôchodky či sociálne dávky. V tejto panike schválil parlament rozpočet s historicky najvyšším deficitom v novodobej histórii Slovenska, prevyšoval osem miliárd eur.

Napokon bolo všetko inak. Rok 2020 dopadol podobne ako predchádzajúci, na daniach a odvodoch sa vyzbieralo takmer rovnaké množstvo peňazí.

Panika však neustávala, a tak parlament v máji 2021 na podnet už nového ministra financií Igora Matoviča siahol do rozpočtového zákona a prihodil k výdavkom ďalšie takmer štyri miliardy eur, čím má deficit prevýšiť tento rok 11 miliárd eur. Toto hrozivé číslo pochopíme v plnej miere, keď si uvedomíme, že príjmy štátneho rozpočtu pokryjú napuchnuté výdavky len z 58 percent. Na ostatok si bude musieť štát požičať a bude sa ďalej zadlžovať.     

Dnes sme zas o nejaký ten mesiac ďalej a ekonómovia z ministerstva financií vysielajú do sveta konečne upokojujúcu správu. Príjmy z daní a odvodov by sa napriek ďalším vlnám pandémie mali podľa aktuálneho vývoja tento rok zvýšiť o päť percent a budúci možno až o sedem.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.