Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová bránila svojho bývalého straníckeho šéfa Andreja Kisku aj vtedy, keď sa objavilo video, na ktorom exprezident diskutoval s mafiánskym bossom. Dnes Remišová hovorí o veľkom sklamaní z toho, že Kiska Za ľudí opustil hneď po slabom výsledku vo voľbách a za stav strany viní ju.

Po nezhodách s Igorom Matovičom a odchode z jeho hnutia OĽaNO sa Veronika Remišová na jeseň 2019 pridala k novovznikajúcej strane Za ľudí pod vedením Andreja Kisku. Stala sa z nej podpredsedníčka tohto zoskupenia a vo voľbách sa na jeho kandidátke dostala do parlamentu.

Exprezidentove plány „prevziať moc“, o ktorých často hovoril v predvolebnej kampani, sa po voľbách vzhľadom na zahanbujúci výsledok nenaplnili. Lepšie povedané, výsledok jeho strany k tomu prispel len malou mierou. V parlamentných voľbách 2020 totiž Za ľudí podporilo len 5,77 percenta voličov. Z Kiskovej strany sa stala najslabšia partaj v Národnej rade a prezident sa postupne stiahol. Ako dôvod uviedol zdravotné problémy. V neskoršom rozhovore však priznal, že keby sa mohol stať premiérom, v aktívnej politike by zostal.

Rokovania o vzniku koaličnej vlády viedla prakticky od začiatku Remišová. Koncom marca 2020 ju Kiska oficiálne poveril, aby ho pri zostavovaní kabinetu zastupovala, ale predsedom strany Za ľudí zostal.

Koniec dobrých vzťahov

V novej vláde pod vedením jej bývalého straníckeho šéfa Igora Matoviča sa z Remišovej stala šéfka novovzniknutého ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Kiska si však poslanecký mandát neprevzal a krátko nato oznámil odchod z politiky. V auguste 2020 ho na čele strany Za ľudí definitívne nahradila Remišová a od tej chvíle sa ich vzťahy pohybujú na bode mrazu.

Exprezident sa z politického života po volebnej blamáži stiahol. Z jeho posledných vyjadrení k situácii v strane Za ľudí vyplýva, že svoju niekdajšiu podporu pre Remišovú ľutuje. Ostatne vo vnútrostraníckom konflikte medzi ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou a Remišovou, ktorý viedol k rozpadu poslaneckého klubu strany Za ľudí, podporil Kiska práve Kolíkovú.

„Prispel som k tomu, aby pani Remišová bola predsedníčkou, hoci vtedy som si myslel, že to je absolútne najlepšie riešenie. Spoluúčasť a pocit spoluviny určite cítim,“ vyjadril sa Kiska.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.