Patrí medzi najznámejšie čínske herečky a režisérky, podniká, investuje, a jej majetok má hodnotu takmer miliardu eur. Reč je o Wej Čaovej, ktorá koncom augusta tohto roku prakticky zmizla z čínskeho internetu.

V polovici augusta tohto roku postihol čínskeho herca Čechana Čanga tvrdý trest. V roku 2018 sa totiž odfotil v japonskej svätyni Jasukuni v Tokiu. Tento šintoistický chrám je miestom odpočinku mnohých japonských bojovníkov i generálov vrátane vojnových zločincov z obdobia druhej svetovej vojny, akým bol napríklad Hideki Tódžó.

To vyvolalo nevôľu čínskych úradov, najmä Čínskej asociácie aplikovaného umenia, ktorá vyzvala na jeho zrušenie. Čítate správne a to slovo dnes v Číne znamená to, že tamojšie sociálne médiá zmazali hercove osobné i pracovné účty. Hudobné platformy NetEase a QQ Music zasa odstránili Čangove piesne, pričom jeho meno bolo vymazané aj zo zoznamu hercov vo filmoch, kde účinkoval.

Rovnaké kladivo dopadlo koncom augusta aj na jednu z najznámejších čínskych herečiek Wej Čaovú (Čao Wej – 赵薇). Tá bola okrem svojej hereckej kariéry známa aj ako podnikateľka či režisérka. Na sociálnej sieti Weibo mala cez 85 miliónov fanúšikov. A teraz po nej nezostala na čínskom internete ani stopa.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.