Rakúsko má oddnes nového spolkového kancelára: kariérneho diplomata zo šľachtického rodu diplomatov. Nahradil 35-ročného dvojnásobného exkancelára Sebastiana Kurza, ktorý mieni z pozície predsedu Ľudovej strany ÖVP a predsedu parlamentnej frakcie ľudovcov riadiť chod štátu i naďalej.

Pre tento zámer je Alexander Schallenberg ideálnou voľbou: je príliš neambiciózny a príliš krátko v politike na to, aby mohol byť zapletený do osudnej korupčnej kauzy z čias Kurzovho vzostupu (roky 2016 a 2017), zároveň je verným človekom Kurza.

Tým, že sa Schallenberg doteraz nikdy neprejavil ako samostatný politický hráč, nemá veľký zmysel rozoberať jeho politickú líniu. Samozrejme, nie je vylúčené, že sa vymaní spod svojho pána, zatiaľ hrá ale presne takú úlohu ako jeho slovenský kolega Eduard Heger. Sebastiana Kurza nikdy nekritizoval.

Alexander Schallenberg sa narodil v roku 1969 v hlavnom meste Švajčiarska Bern, kde jeho otec pôsobil ako veľvyslanec, vyrástol v Indii, v Španielsku a vo Francúzsku. Už ako 20-ročný začal pracovať v ministerstve zahraničných vecí. Študoval právo vo Viedni i v Paríži, potom európske právo v prestížnej dielni eurokratov v belgickom meste Bruggy. Maniere má teda perfektné, vo víne sa vyzná.

Neznáme názory na množstvo tém

Hoci jeho názory na množstvo tém sú v podstate neznáme, verejná rakúska mienka ho zaraďuje ku konzervatívcom. Je to reflex, ktorý sa dá vysvetliť iba tým, že ako minister zahraničných vecí verejne podporoval Kurzovu (zdanlivo) reštriktívnu migračnú politiku. Keď zelené, progresívne a cirkevné kruhy viedli veľmi emotívnu kampaň za prerozdeľovanie mladých migrantov z gréckeho tábora Moria do krajín EÚ, Schallenberg to nazval „krik o prerozdeľovanie“.

Počas amerických prezidentských volieb sa choval neutrálne. Voči kresťansko-národným outsiderom v strednej Európe (Maďarsko, Poľsko) sa vyjadruje diplomaticky, nijako ale verejne neháji Viktora Orbána či Jarosława Kaczyńského.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.