Napravenie vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou môže uľahčiť riešenie plynovej krízy. Vyjadril sa tak ruský veľvyslanec pri Európskej únii Vladimír Čižov, ktorý zároveň zdôraznil, že Moskva nemá prsty v raste ceny zemného plynu.

Ruský veľvyslanec pri Európskej únii Vladimír Čižov vyzval starý kontinent na nápravu vzťahov s Moskvou. Verí, že to zabráni ďalším výpadkom dodávok zemného plynu i rastu cien. Zároveň však zdôraznil, že Ruská federácia nie je zodpovedná za tento rast.

Čižov zároveň pre portál Financial Times uviedol, že tamojší energetický gigant Gazprom zareaguje na zvyšovanie cien a nedostatok plynu. Spoločnosť, ktorá pokrýva približne 35 percent európskej plynovej spotreby, vraj dostala radu od samotného prezidenta Vladimíra Putina.

Gazpromu vraj odporučil, aby boli „flexibilnejší“. Podľa Čižova vstúpia nové opatrenia do platnosti „skôr ako neskôr“ a spoločnosť prispôsobí svoju výrobu tak, aby skrotila do neba rastúcu cenu plynu.

Tento rok vzrástla pri krátkodobých kontraktoch o viac ako 800 percent, v istom bode sa cena zemného plynu vyšplhala skoro na desaťnásobok. Tento rok vzrástla pri niektorých kontraktoch o viac ako 800 percent, v istom bode sa cena zemného plynu vyšplhala skoro na desaťnásobok. Vzhľadom na prichádzajúce zimné mesiace je to v Európe horúca téma.

Nedostatok plynu spôsobilo oživenie hospodárstva po vlne pandémie, chladná jar a rýchle vyčerpanie zásob. Zvýšený dopyt potom mal za následok rýchly rast cien.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.