11. októbra, 14:10

Nesiahajte nám na jadro, hovorí desiatka európskych štátov. Pridalo sa aj Slovensko

Nesiahajte nám na jadro, hovorí desiatka európskych štátov. Pridalo sa aj SlovenskoChladiace veže jadrovej elektrárne Philippsburg v Nemecku. Foto: TASR/AP

Viac ako tretina štátov EÚ považuje jadrovú energiu za ekologickú a nevyhnutnú v boji proti klimatickej zmene. Tlačia na Európsku komisiu, aby ich zaradila na rovnaký zoznam ako obnoviteľné zdroje. Medzi podporovateľmi sú najmä východné členské štáty, ale aj jeden západný.

„Je nevyhnutné, aby bola jadrová energia do konca roka zahrnutá do energetickej taxonómie EÚ,“ píše sa v dokumente, ktorý publikoval okrem iných francúzsky denník Le Figaro. Taxonómia EÚ je hodnotiaci systém, v ktorom sú zahrnuté environmentálne udržateľné ekonomické činnosti. Európska komisia by v najbližších mesiacoch mala stanoviť, ktoré spôsoby výroby elektriny na tento zoznam zaradí.

Jadrová energetika na zozname zatiaľ nie je. Členské štáty majú právo vyrábať elektrinu zo zdrojov, ktoré uznajú za vhodné, ale zároveň sa zaviazali znižovať emisie. Z tohto hľadiska je jadrová energia praktická, lenže téma EÚ rozdeľuje. Viaceré štáty, napríklad susedné Rakúsko, s ňou majú problém a nepovažujú ju za ekologickú.

„Jadrová energetika zohrá dôležitú úlohu v boji proti globálnemu otepľovaniu,“ tvrdí desiatka členských štátov EÚ. Zároveň podľa nich chráni spotrebiteľov pred výkyvmi ceny energie, keďže ju vyrába stabilne, nezávisle na výkyvoch počasia a dodávkach surovín.

Signatári argumentujú aj ekonomicky. Rozvoj jadrovej energetiky by podľa nich mohol vytvoriť milión pracovných miest pre vysoko kvalifikovaných zamestnancov.

Téma je aktuálna aj pre výrazný rast cien plynu a elektriny, ktorú významne pociťuje Slovensko. Okrem toho má aj geopolitický rozmer.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.