Volebné fiasko českých Pirátov podnietilo aj rozsiahlu vnútornú bilanciu. Na uzavretom internetovom fóre strany inicioval brniansky člen anketu o odvolaní šéfa strany Ivana Bartoša. Prichádza aj k lamentovaniu nad predvolebným spájaním sa či nad zmyslom zúčastniť sa na vládnutí. V neposlednom rade médiá referujú aj o pomerne ostrých vyjadreniach – podľa niektorých kritikov by sa na politiku mali Piráti vys*ať.

Ivan Bartoš, predseda českej strany Piráti, mal našliapnuté na to, aby z premiérskeho kresla vytlačil Andreja Babiša. A podľa prieskumov, ktoré sa dostávali na stránky médií ešte počas leta, sa mu to skutočne mohlo podariť.

Povolebné sčítanie hlasov však prinieslo úplne iný príbeh. Českí progresívci utŕžili ťažké straty a namiesto doterajších 22 poslancov budú lavice tamojšej snemovne ohrievať iba štyria šťastlivci.

Kameňom úrazu bartošovcov bolo spojenie so stranou STAN (Starostovia a nezávislí) do predvolebnej koalície. Jej kandidáti totiž Pirátov v drvivej miere prekrúžkovali a do parlamentu po novom posadia až 33 zákonodarcov namiesto doterajších šiestich.

Len pre ilustráciu, aj samotný líder STAN Vít Rakušan mal už v priebehu sčítania takmer o 19-tisíc krúžkov viac než jeho kolega Ivan Bartoš. Medzi neúspechom Pirátov a úspechom STAN-u nastala pozoruhodná priama úmera.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.