Kollár: Keď nás chcú za to vyhodiť, pokojne, ja odídem. Sme rodina za reformu súdov a nemocníc nezahlasuje

40. schôdza Národnej rady SR Boris Kollár Foto: TASR/Jaroslav Novák

Hnutie Sme rodina nepodporí reformu nemocníc a súdov v aktuálnej podobe, a to ani v prípade, ak by to malo znamenať odchod z vládnej koalície. Uviedol to v pondelok predseda hnutia a zároveň predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár na brífingu vo Vranove nad Topľou po stretnutí v tamojšej nemocnici. Stretnutiu so zamestnancami súdu mala podľa neho zabrániť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
      

„Keď nás chcú za to vyhodiť, pokojne, ja odídem,“ povedal Kollár. Poukázal na programové vyhlásenie vlády, ktoré hovorí o podpore vyľudňovaných regiónov. „Ja nevidím horší krok, ako vyľudniť tieto regióny cez rušenie súdov, cez rušenie nemocníc. Veď toto sú najväčší zamestnávatelia,“ pripomenul.

Vranovský súd je po rekonštrukcii

Ani na reformu súdov v podobe, v akej ju prezentuje rezort spravodlivosti, Sme rodina nevidí reálne dôvody. V prípade zlúčenia okresného súdu vo Vranove s humenským sa podľa Kollára nedá hovoriť o „popretŕhaní väzieb“. Poslanec NR SR Peter Pčolinský tiež poukazuje na ekonomickú neefektivitu, keďže tri budovy vranovského súdu podstúpili nedávno rekonštrukciu, objekt humenského si opravu vyžaduje a pre fungovanie oboch je nepostačujúci. Vidí za tým realitný biznis s nehnuteľnosťami.

Pčolinský tvrdí, že vranovský súd mal podľa vyjadrenia Kolíkovej „zmiznúť“ zo súdnej mapy na základe politického tlaku inej koaličnej strany. Podľa Kollára dostali zase zamestnanci vranovského okresného súdu od Kolíkovej príkaz nekomunikovať s ním.

Kolíková vidí priestor na dohodu

Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková vidí priestor na dohodu s hnutím Sme rodina o podpore reformy novej súdnej mapy. Reagovala tým na vyjadrenie šéfa Sme rodina Borisa Kollára, že hnutie reformu súdnej mapy v súčasnej podobe nepodporí ani za cenu odchodu z vlády. „Myslím si, že je tu priestor na to, aby sme sa dohodli,“ povedala ministerka. Dodala, že kým príde reformný materiál z medzirezortného pripomienkového konania na vládu, je čas, „aby sme sa o tom v rámci koalície aj s partnerom Sme rodina rozprávali“.

Kollár kritizoval aj plánované zlúčenie súdu vo Vranove nad Topľou s Humenným. „Povedala som, že si ho viem ponechať ako pracovisko. Som otvorená rozprávať sa o tom,“ doplnila.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto TASR/Jakub Kotian

Pripustila, že pôvodná úvaha bola spojiť súd vo Vranove so Svidníkom. „Bolo tu množstvo kritiky, a nie politického tlaku, že je lepšie spájať Bardejov so Svidníkom,“ podotkla s tým, že napokon vyšlo ako najlepšie riešenie spojiť vranovský súd s humenským. Odmietla súvis plánovaného spájania obvodov súdov s realitným biznisom s nehnuteľnosťami.

Ministerka zdôraznila, že v rámci navrhovanej reformy súdnej mapy rieši primárne dostupnosť spravodlivosti. Tvrdí, že ľudia chodia na súd raz alebo dvakrát za život a v prípade, že budú rozhodnutia rýchlejšie a spravodlivejšie, mohli by byť ochotní dlhšie cestovať. Zopakovala, že vytvorenie väčších obvodov súdov by malo priniesť väčšiu špecializáciu sudcov, a tým aj tlak na rýchlosť i vyššiu kvalitu rozhodovania.

Reforma súdnej mapy predpokladá reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa má znížiť z 54 na 30. Tiež počíta so vznikom troch správnych súdov.

Rezort zdravotníctva verí, že po zistení detailov bude Sme rodina s reformou nemocníc súhlasiť

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR bude o pripravovanej reforme nemocníc s koaličnými partnermi intenzívne komunikovať a vysvetľovať detaily. Verí, že po zistení všetkých detailov s ňou bude súhlasiť aj Sme rodina, uviedol to rezort v súvislosti s vyjadrením predsedu koaličného hnutia Borisa Kollára o tom, že reformu, ako je dosiaľ mediálne prezentovaná, nepodporí, aj keby to malo znamenať odchod hnutia z vládnej koalície.

minister Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: TASR/Pavel Neubauer

„Reforma z dielne ministerstva zdravotníctva je postavená ruka v ruke aj s reformou ambulantnej siete, ktorú vláda SR schválila, a nadväzuje na ňu reforma urgentnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol rezort s tým, že v horizonte niekoľkých rokov má reforma pacientovi priniesť kvalitnú a adresnú zdravotnú starostlivosť, „teda viac zachránených životov a zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí“. Zároveň má zdravotníckym pracovníkom priniesť kvalitnejšie podmienky na prácu.

(tasr)


Ďalšie články