9. októbra, 12:47

Európska plynová kríza prichádza pre Moskvu v ideálnom okamihu

Európska plynová kríza prichádza pre Moskvu v ideálnom okamihuRuský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ceny plynu prudko rastú a vlády v Európskej únii sa obávajú ich vplyvu na stúpajúce životné náklady. Rusko v tejto situácii ponúklo riešenie – rýchlu certifikáciu nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2, ktorým sa bude ruský plyn prepravovať cez Baltské more do Nemecka a ďalej do EÚ.

Ale toto vyhlásenie ruského vicepremiéra a ministra energetiky Alexandra Novaka určite nezmierni obavy Únie, že energetická kríza hrá do karát Moskve.

Kremeľ aj ruská plynárenská spoločnosť Gazprom popierajú, že by zohrali akúkoľvek úlohu v kríze s dodávkami a pri raste cien plynu v Európe, ktoré sú zhruba osemnásobne vyššie ako pred rokom. Niektorí európski predstavitelia a energetickí experti ale tvrdia, že Moskva sa zdržiava zvyšovania dodávok.

Energetické krízy, súvisiace s Ruskom, nie sú pre Európu nič nového. V januári 2009 Rusko pre spor s Ukrajinou o údajnom neplatení za plyn zastavilo dodávky pre najmenej 18 európskych štátov. Nové plynovody vrátane Nord Stream 2 Moskva vykresľuje ako spôsob posilnenia energetickej bezpečnosti EÚ. USA a Ukrajina však už dlho varujú, že namiesto toho môžu dať Moskve ešte väčšiu moc.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.