3. januára, 06:13

Citovala Bibliu, čelí trestnému stíhaniu. Päivi Räsänenová a jej odkaz na Slovensko

Citovala Bibliu, čelí trestnému stíhaniu. Päivi Räsänenová a jej odkaz na SlovenskoFoto: archív autora

Pred pár dňami som vo Fínsku stretol Päivi Räsänenovú. Rozprávali sme sa, snažili sa jej tlmočiť našu solidaritu a prišli sme pritom na pozoruhodnú vec.

Len pripomeniem, že pani Räsänenová je v súčasnosti poslankyňou fínskeho parlamentu (od roku 1995) za Kresťanskodemokratickú stranu, je tiež bývalá ministerka vnútra (2011 – 2015), jej manžel je luteránsky pastor, majú spolu 5 detí a už 7 vnúčat. Teší sa, že ôsme vnúča je už na ceste.

Pani Räsänenová, ako na Slovensku vieme, čelí trestnému stíhaniu, pretože ju generálna prokurátorka obžalovala zo šírenia nenávisti voči sexuálnym menšinám, za čo jej hrozí trest odňatia slobody na 2 roky. Súdne pojednávanie bude v januári. S mojimi kolegami som jej išiel osobne vyjadriť podporu v mene celej komunity CitizenGO a uistiť ju, že viac ako 200 000 signatárov z celého sveta stojí za ňou a považuje jej súdny proces za nespravodlivý.

Toto trestné stíhanie treba pomenovať pravým menom – je to prenasledovanie kresťanov. Päivi Räsänenová si ako veriaca kresťanka v roku 2019 dovolila na Twitteri zdieľať biblický citát od svätého Pavla (Rim 1, 24-27) a v roku 2004 uverejnila brožúrku Ako muža a ženu ich stvoril – homosexuálne vzťahy spochybňujú kresťanský koncept ľudskosti, kde vychádza z knihy Genezis a obhajuje manželstvo ako nerozlučný zväzok medzi mužom a ženou.

Pripomeňme citát svätého Pavla, keďže u nás často v tejto debate nezaznieva: „Preto ich Boh vydal nečistote podľa žiadostí ich srdca; a tak hanobili svoje vlastné telá tí, čo Božiu pravdu zamenili za lož, uctievali stvorenia a slúžili radšej im ako Stvoriteľovi, ktorý je zvelebený naveky. Amen. Preto ich Boh vydal nehanebným náruživostiam. Ich ženy zamenili prirodzený styk za protiprirodzený. (Rim 1, 24-26)

Zdieľaním tohto citátu kritizovala homosexuálne skutky. Neurobila však nič iné, iba zopakovala dve tisícročia staré kresťanské učenie. Pani Räsänenová často pripomína, že Boh dal všetkým ľudskú dôstojnosť a všetci sme si pred Ním rovní. Keď sa vyjadruje k homosexualite, neodsudzuje hriešne osoby, ale ich hriešne skutky, ktoré neraz pohoršujú deti a mladých ľudí.

Ak je niekto trestne stíhaný za verejné prejavenie svojej kresťanskej viery opierajúc sa o Sväté Písmo, nie je to nič iné ako porušovanie jeho práva na slobodu prejavu a slobodu vyznania.

Päivi Räsänenová sa vyjadrila takto: „Nemôžem akceptovať, že vyjadrenie mojej náboženskej viery by mohlo znamenať väzenie. Nepovažujem sa za vinnú z vyhrážania, ohovárania alebo urážania kohokoľvek. Všetky moje vyhlásenia vychádzali z biblického učenia o manželstve a sexualite.“

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.