Pápežov týždeň: Pred mladými nemôžeme zamlčiavať pravdy, ktoré dávajú životu zmysel

Pápež František, Angela Merkelová privítanie Pápež František a Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Pápež mal tento týždeň mimoriadne plný program. Stretol svetových náboženských lídrov i nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Hovoril o ekológii, vzdelávaní, sexuálnom zneužívaní vo francúzskej cirkvi a otvoril ekologické štúdiá na pápežskej univerzite. V nedeľu oficiálne otvorí synodu, ktorá vyvrcholí o dva roky v Ríme.

Pápež František vo Vatikáne prijal náboženských lídrov, s ktorými jednotne apeloval na väčšiu pozornosť ku klíme, k vzdelávaniu a spoločne sa pomodlili za mier pred Koloseom. Apeloval na celostné vzdelávanie, v ktorom figuruje „základná zásada poznaj sám seba“, no netreba zabúdať ani na iné: „poznaj svojho brata… stvorenstvo a … nadprirodzeno“:

„Pred mladými ľuďmi nemôžeme zamlčiavať pravdy, ktoré dávajú životu zmysel. Náboženstvá vždy boli úzko späté so vzdelávaním, náboženské aktivity sprevádzali vzdelávacie, školské a akademické. Ako v minulosti, tak aj dnes chceme byť s múdrosťou a ľudskosťou našich náboženských tradícií podnetom pre obnovené výchovné pôsobenie, ktoré môže napomôcť rozšíreniu univerzálneho bratstva vo svete… Výchova nás zaväzuje milovať našu matku Zem a vyhnúť sa plytvaniu potravinami i zdrojmi a viacej sa deliť o dobrá, ktoré nám Boh dal pre život všetkých… Dnes chceme vyhlásiť, aby naše náboženské tradície, ktoré boli vždy protagonistami gramotnosti až po najvyššie stupne vzdelávania, posilnili svoje poslanie vzdelávať každého človeka v jeho úplnosti, teda hlavu, ruky, srdce a dušu.“

Nový akademický rok s novým kurzom i s pápežom a hnacou silou lásky

Rímsky biskup pri inaugurácii akademického roku na Pápežskej Lateránskej univerzite otvoril cyklus ekologických štúdií. Za prítomnosti ekumenického patriarchu Bartolomeja a riaditeľky UNESCO podčiarkol, že špeciálny študijný cyklus má u veriacich premeniť záujem o životné prostredie na „misiu, ktorú vykonávajú vyškolení ľudia, ovocie primeranej vzdelávacej skúsenosti“:

„Toto je najväčšia zodpovednosť voči tým, ktorí sú kvôli zhoršovaniu životného prostredia vylúčení, opustení a zabudnutí. (Je to) dielo, ku ktorému sú cirkvi pre svoje poslanie a každá osoba dobrej vôle povolané prispievať všetkými nutnými prostriedkami, aby sa stali hlasom tých, ktorí nemajú hlas, čo ide poza stranícke záujmy a neostáva len pri nariekaní.“

K citlivosti voči environmentálnym otázkam pontifik vyzval aj na rímskom samite s názvom „Viera a veda: smerom ku COP26“. Spolu s náboženskými lídrami a vedcami pripomenul, že svet je vzájomne propojený i to, že sme povolaní k úcte a dialógu medzi vedou a vierou. Na to je podľa neho nevyhnutná láska:

„Hnacia sila lásky sa nedá ‚uviesť do pohybu‘ raz a navždy, no musí sa obnovovať deň čo deň. Toto je jeden z veľkých prínosov, ktorými môžu naše náboženstvá a duchovné tradície prispieť a uľahčiť zmenu kurzu, ktorú potrebujeme.“

Budujme súcit, život ľudí a národov nie je hra

Pápež František pred Koloseom na spoločnej modlitbe za pokoj s ostatnými náboženskými lídrami apeloval na budovanie súcitu. Vyzdvihol, že na niekdajšom mieste krvavých hier v Rímskej ríši dnes snívajú o bratských národoch a o budúcej zemi:

„Dnes v globalizovanej spoločnosti, ktorá z bolesti robí divadlo bez súcitu, musíme „budovať súcit“. Vcítiť sa do druhého, do jeho trápení, rozpoznať jeho tvár. Toto je skutočná odvaha, odvaha spolucítenia, ktorá ide za hranice nerušeného života, a toho, že toto sa ma netýka… Aby sa život ľudí nezúžil na hru medzi mocnými. Nie, život ľudí nie je hra, je vážnou vecou a týka sa všetkých. Nemožno ich nechať na milosť a nemilosť záujmov.“

Pontifik v prejave opäť silne vystúpil proti zbrojeniu a vojnám:

„Menej zbraní a viac potravín, menej pokrytectva a viac transparentnosti, viac vakcín spravodlivo distribuovaných a menej nerozvážne predávaných zbraní.“


Ďalšie články