9. októbra, 06:37

Zelená energia a EÚ: Proti fyzike, ekonomike a logike

Zelená energia a EÚ: Proti fyzike, ekonomike a logikeVýchod slnka za veternou turbínou. Foto: TASR/AP

Budem vám citovať z emailu od klienta: „… čomu nerozumiem, je, s akou progresiou aktuálne k nárastu cien energií dochádza. Cena silovej elektriny sa v posledných dňoch zbláznila natoľko, že náš dodávateľ energie v pondelok stornoval, čo nacenil v piatok, a čo nacenil v pondelok ráno, to stornoval v pondelok napoludnie. Ak cenová ponuka nevydrží ani niekoľko hodín, pretože cena silovej elektriny na burze vystrelí o 5 alebo 10 eur, tak to nie je normálne. Všetci (myslené priemyselníci) teraz blbneme v davovej psychóze, aby sme mali z čoho vyrábať, je to celkom adrenalín…“

Klient z radov veľkých priemyselníkov vystihol dnešnú situáciu perfektne. Čiastočne zvyšovaním hospodárskeho rastu, čiastočne istou panikou, ktorá zachvátila podnikateľov, ceny energií ďalej gradujú. Ešte pred štrnástimi dňami bolo trochu predčasné hovoriť o energetickej kríze; dnes už je používanie takého výrazu namieste. Ale ako hospodársky rast, tak i znepokojenie podnikov, ktoré ich – úplne logicky – núti zabezpečovať sa, predzásobovať, a teda ceny ďalej zvyšovať, nie sú hlavným vinníkom. Hlavným vinníkom je politická ideológia, bez ktorej by ani aktuálne hospodárske oživenie nedokázalo ceny energií vyhnať tak vysoko a dodávky materiálov a komponentov natoľko obmedziť.

To, čo už definitívne dostalo mediálny názov „energetická kríza“, má ďalší vývoj. Spočiatku pozornosť budili hlavne nedostatočne naplnené európske zásobníky s plynom. Postupne sa ale nedostatok – celkom logicky, pretože energetické suroviny sú previazané – prelieva aj na ďalšie trhy.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.