Ak chce byť Nemecko lídrom v klimatickej neutralite, musí pritvrdiť, vyplýva z interného dokumentu Spolkovej agentúry pre životné prostredie. Zmeny sa dotknú energií, priemyslu či dopravy.

Európska zelená dohoda plánuje do roku 2050 spraviť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent. Čisté emisie skleníkových plynov vyprodukované členskými štátmi Európskej únie sa majú rovnať nule. 

Dohoda má aj medzistupeň, ktorým je rok 2030. Dovtedy sa majú emisie znížiť najmenej o 55 percent v porovnaní s hodnotami z roku 1990. 

Nemecko chce byť opäť lídrom, doplatí na to?

Nemecko plánuje úplnú klimatickú neutralitu dosiahnuť ešte o päť rokov skôr. Spolková republika preto potrebuje do roku 2030 znížiť emisie až o 65 percent. Už pôvodný návrh je o desať percent prísnejší než majú iné európske štáty.

Nemecká Spolková agentúra pre životné prostredie (UBA) na začiatku októbra Nemcov nepotešila. V internom dokumente stanovila, že na naplnenie klimatickej neutrality bude treba zájsť ešte ďalej.

„Musíme to vystupňovať,“ hovorí šéf UBA Dirk Messner. Nemecké emisie skleníkových plynov sa majú do roku 2030 v porovnaní s rokom 1990 znížiť o 70 percent. To by znížilo emisie zo súčasných zhruba 739 miliónov ton ročne na 373 miliónov ton.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.