AKTUALIZOVANÉ Úrady práce by na Slovensku v budúcnosti mohli byť zrušené. Povedal to vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík po štvrtkovom rokovaní vlády. Úlohou štátu totiž podľa neho nie je hľadať ľuďom robotu a platiť na to niekoľko tisíc úradníkov. Uviedol to ako príklad toho, ako by sa dali šetriť verejné výdavky. Ministerstvo práce, pod ktorého tieto úrady spadajú, kontruje, že sa zdá byť lepšie zrušiť rezort hospodárstva.

Tému nadhodil v nadväznosti na aktuálne diskusie o rozpočte na rok 2022. Povedal, že ak budú peniaze rozdelené férovo, on bude spokojný. "Dokonca mám takú nádej, že možno už nastal čas, že budeme robiť aj niektoré odvážnejšie rozhodnutia, napríklad, že zrušíme úrady práce," povedal Sulík s tým, že v súčasnosti, keď niekto hľadá prácu, stačí mu do internetového prehliadača naťukať názov portálu s pracovnými ponukami.

"Nemyslím si, že musíme zamestnávať 2000 alebo viac úradníkov, ktorí prácu sprostredkujú. To zvládne každý sám, kto prácu chce," vyjadril sa vicepremiér a dodal, že preto možno nastal čas na takéto odvážne rozhodnutie a ak by bolo na stole, SaS to určite podporí.

Na otázku, čo s tými, ktorí internet nemajú, Sulík odpovedal, že štát by im vytvoril na úradoch práce internetové stanice. "Jeden počítať s pripojením na internet, to nie je nejaký veľký peniaz, alebo to môžu byť rovno počítače, ktoré ostanú po úradníkoch," poznamenal Sulík a dodal, že naťukať do počítača adresu webovej stránky by už mal vedieť každý, pretože existuje povinná školská dochádzka a preto by každý mal vedieť písať a čítať.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.