7. októbra, 07:12

Lukašenko letecky zváža migrantov z Istanbulu, Damasku či Dubaja. Tlak na poľskú hranicu rastie

Lukašenko letecky zváža migrantov z Istanbulu, Damasku či Dubaja. Tlak na poľskú hranicu rastie

Po intervencii Európskej komisie a Litvy skončili podobné lety z Bagdadu, Erbilu či Basry. Poľsko reaguje zvýšením počtu svojich vojakov na hranici.

To, čo sa deje niekoľko týždňov na hranici Poľska a Bieloruska, nemá obdoby. Napätie každým dňom rastie, Lukašenko pritvrdzuje svoj tlak a počty migrantov zvyšuje už aj tým, že do krajiny letecky vozí migrantov z krajín Blízkeho východu, najnovšie aj z Dubaja. Ide o neuveriteľne cynickú hru, ktorá prekonala aj to, ako s migračnou kartou narábalo Erdoganovo Turecko.

Všetko sa začalo ako pomsta bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka voči Poľsku, ktoré sa po zmanipulovaných voľbách stalo jeho tvrdým kritikom. V Poľsku našli ochranu mnohí Bielorusi, vysielajú odtiaľ aj viaceré bieloruské nezávislé médiá. Navyše, EÚ s podporou Poľska zaviedla voči jeho režimu sankcie, čo bola posledná kvapka. Lukašenko sa po konsolidácii moci po voľbách rozhodol úder vrátiť. V máji vyhlásil, že Bielorusko už nebude migrantom brániť pri prekračovaní hraníc do krajín EÚ. Odvtedy vyskúšal viacero spôsobov, ako zvýšiť tlak, najskôr na Litvu, teraz najmä na Poľsko. Obidva štáty sa začali brániť a hranicu chrániť.

Poľsko je v osobitej situácii a cíti tlak. Tamojšie médiá prinášajú informácie o tom, ako vyzerá chaos na letisku v Minsku, kde prilieta niekoľko lietadiel denne. Poľské médiá dokážu vďaka fotografiám bieloruských čitateľov či zo sociálnych sietí zmapovať, ako celý proces prebieha.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.