10. októbra, 06:25

Profesor odmietol dávať černochom lepšie známky na základe rasy. Teraz sa súdi s univerzitou

Profesor odmietol dávať černochom lepšie známky na základe rasy. Teraz sa súdi s univerzitouIlustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Buďte menej prísny pri známkovaní Afroameričanov, žiadal od profesora finančnej analýzy a práva na Kalifornskej univerzite v Los Angeles jeden zo študentov. Profesor odmietol a takmer ho to stálo jeho prácu. Napriek tomu, že naďalej učí, jeho príjmy boli výrazne ovplyvnené a jeho povesť trvalo poškodená. Rozhodol sa preto súdiť.

Americký profesor Gordon Klein žaluje Kalifornskú univerzitu v Los Angeles (UCLA). Tá ho podľa jeho slov suspendovala a hrozila mu vyhodením z práce, pretože odmietol hodnotiť černošských študentov zhovievavejšie ako ostatných.

„Nedávno som bol suspendovaný zo svojej pozície, pretože som sa odmietol správať k svojim černošským študentom tak, akoby boli menejcenní ako nečernošskí,“ informoval o svojom prípade Klein na blogu Bari Weissovej v článku s názvom Prečo žalujem UCLA.

V texte vysvetľuje, že sa celý príbeh začal 2. júna minulého roku. Jeden zo študentov mu napísal e-mail, v ktorom ho žiadal, aby bol menej prísny pri známkovaní prác černošských študentov. Argumentoval smrťou Georgea Floyda či Breonny Taylorovej, ako aj pandémiou koronavírusu.

Študent zároveň chcel, aby sa výsledná skúška rátala len v prípade, pokiaľ (černošským) študentom vo výsledku zlepší konečnú známku. Podľa Kleina sa autor správy odvolával na univerzitnú agendu o rovnosti, diverzite a inklúzii, podľa ktorej majú profesori poskytnúť „prednostnú spravodlivosť“ ľuďom z „málo reprezentovaných skupín“.  

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.