V Košiciach zatiaľ hazard nezakázali, problém by sa vraj presunul do okolitých obcí. Miestni aktivisti však bojujú ďalej a idú organizovať petíciu. V ďalších mestách, ako je Zvolen či Rožňava, síce hazard zakázali, ale len na 12 dní v roku.

Košickí mestskí poslanci nevyužili v uplynulých dňoch novelu zákona o hazardných hrách, ktorá vstúpila do platnosti v novembri minulého roka a dáva im možnosť zakázať hazard na území mesta.

Svoje stanovisko v hlasovaní vyjadrili takmer rok po tom, ako vedenie Košíc a niektorí starostovia mestských častí prejavili záujem otvoriť diskusiu o tejto téme. Mestské zastupiteľstvo odvtedy tento návrh z programu rokovania buď stiahlo, alebo ho prerušilo. Ako avizoval Radoslav Dráb z organizácie Úsmev ako dar, zakázať hazard v Košiciach sa pokúsia prostredníctvom petície.

Návrh na zákaz hazardu podporilo 13 košických mestských poslancov, čo však nestačilo, pretože ďalších sedem bolo proti a siedmi sa zdržali hlasovania. Niektorí poslanci sa domnievajú, že by zákaz hazardu na území Košíc nebol systémovým riešením a problém by sa presunul do okolitých obcí. Podľa nich by sa mala táto téma riešiť na celoštátnej úrovni.

Ďalším z dôvodov, prečo v Košiciach nepodporili všeobecne záväzné nariadenie (VZN), sú peniaze, ktoré inkasuje mesto z hazardu. "Generuje to aj určité finančné prostriedky, ktoré obce a mestá využívajú ďalej v rámci bežného rozpočtu na svoj rozvoj. Výpadok by bol markantný," zdôraznila poslankyňa a starostka mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová.

V minulom roku mali z hazardu mestské časti Košíc takmer jeden milión eur. Tento rok to bude podstatne menej, keďže sa prevádzky herní a kasín museli pre pandemické opatrenia zatvoriť.

Košice sa tak nepridali k trom krajským mestám – Prešovu, Bratislave a Nitre –, ktoré už v minulosti hazard zakázali. Ten sa však z týchto miest vytratí až o pár rokov. Prevádzky, ktoré majú platné licencie, môžu totiž hazardné hry vykonávať až do skončenia ich platnosti. Následne už novú licenciu, ktorá sa udeľuje najviac na päť rokov, nedostanú.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.