Poslanci rokujú o návrhu zákona na pomoc tehotným ženám. Poslankyňa Vladimíra Marcinková zákon nepodporí. Argumentuje, že ženy s odumretým plodom by museli na potrat čakať štyri dni. Podľa poslankyne Anny Záborskej ide o hoax.

OPRAVA Článok pôvodne hovoril, že návrh zákona počíta so 72-hodinovou lehotou na rozmyslenie pred umelým potratom. Návrh v skutočnosti hovorí o 96-hodinovej čakacej lehote. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Poslanci Národnej rady SR rokujú v utorok o poslaneckom návrhu zákona o podpore tehotných žien. Návrh zákona predložili spolu s Annou Záborskou (Kresťanská únia) poslanci OĽaNO a Sme rodina. 

Cieľom zákona je znížiť počet umelých potratov. Už názov zákona napovedá, že nie je reštriktívny. Poslankyňa doň zahrnula pozmeňovací návrh z vlaňajška.

Druhý lekársky posudok pred potratom bude dobrovoľný, a nie povinný. Lekár má ženu informovať o možnosti druhého vyšetrenia, ktoré jej preplatí poisťovňa a má jej pomôcť nájsť druhého lekára.

Žena má aktuálne na rozmyslenie 48 hodín pred interrupciou. Nový zákon mal pôvodne rátať s kompromisom a predĺžením tejto lehoty na tri dni. Ostala v ňom však doba 96 hodín, čiže štyri dni.

Ekonomické výhody pre tehotné ženy

Návrh hovorí o núdzovom bývaní pre tehotné ženy v krízovej situácii. Ďalej o príspevku vyše tritisíc eur pri narodení dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím. Predmetom je tiež kočíkovné v plnej výške pre štvrté dieťa v rodine. Obsahuje aj zníženie registračného poplatku pri kúpe auta pre rodičov minimálne troch detí. 

Návrh kladie dôraz na adresnú pomoc a dostatočnú informovanosť pred samým zákrokom. To znamená viac informácií o možnostiach a podpore v tehotenstve. Ustanovuje sa zisťovanie väčšieho množstva informácií o ženách, ktoré sa rozhodli podstúpiť umelý potrat. Z nich štát vyhodnotí ročnú správu o potratovosti a najčastejších príčinách, aby im mohol predchádzať prijatím správnych politík.

Marcinková: Som katolíčka, ale...

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.