Po očkovaní proti covidu hlásia desaťtisíce žien menštruačné problémy. Štúdie vylučujú neplodnosť aj doživotné následky, mladé ženy však s očkovaním váhajú. Američania do objasnenia prípadnej spojitosti investovali státisíce dolárov.

K najznámejším nežiaducim účinkom po očkovaní proti COVID-19 patrí Guillainov-Barrého syndróm a myokarditída. Do popredia sa pred pár týždňami dostala aj možná spojitosť očkovacích látok s menštruačnými problémami. Pribúda totiž hlásení o zmenách menštruačného cyklu po proticovidovej injekcii.

Britská regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) zaregistrovala do 2. septembra po očkovaní viac ako 30-tisíc správ o menštruačných zmenách a vaginálnom krvácaní mimo menštruácie. Podľa MHRA však nejde o kauzalitu.

Väčšine žien sa menštruácia v nasledujúcom cykle vrátila do normálu. Agentúra argumentuje aj počtom hlásení. Ten je nízky v porovnaní s počtom očkovaných žien a všeobecným výskytom menštruačných porúch. Do 22. septembra sa v Spojenom kráľovstve podalo ženám približne 48,3 milióna dávok očkovacích látok.

Do výskumu sa investujú státisíce

Menštruačné zmeny nevyvoláva len jeden typ vakcíny, ako je to pri iných nežiaducich účinkoch. Ženy ich nahlásili po mRNA aj vektorových vakcínach. Podľa vedcov je preto pravdepodobnejšie, že sú dôsledkom imunitnej odpovede na očkovanie.

Aj očkovanie proti ľudskému papilomavírusu HPV [vírusová infekcia, ktorá sa vo väčšine prípadov prenáša pohlavným stykom, pozn. red.] sa spája s menštruačnými zmenami. Presnú odpoveď zatiaľ vedci nepoznajú.

Americký Národný inštitút zdravia (NIH) preto udelil piatim inštitúciám jednoročné granty vo výške 1,67 milióna dolárov. Ich cieľom je zistiť, či existuje kauzalita medzi nepravidelnou menštruáciou a vakcínami Pfizer, Moderna alebo Johnson & Johnson. A ak áno, prečo k zmene dochádza.

„Tieto dôsledné vedecké štúdie zlepšia naše chápanie potenciálnych účinkov vakcín proti COVID-19 na menštruáciu a poskytnú ľuďom, ktorí majú menštruáciu, viac informácií o tom, čo môžu očakávať po očkovaní, a potenciálne znížia váhavosť pri očkovaní,“ povedala Diana Bianchiová, riaditeľka NIH.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.