Pred 65 rokmi anglický spisovateľ pomohol ľudstvu vyhnúť sa nebezpečenstvu neporozumenia medzi umelcami, humanitnými a prírodnými vedami. Možno si ani neuvedomil, do akej miery prispel k dialógu intelektuálnych elít a urýchlil kolaps komunistického systému.

V októbri roku 1956 anglický spisovateľ a vedec Charles Snow (1905 – 1980) napísal článok venovaný konfliktu exaktných a humanitných vied (vyšiel v magazíne New Statesman, 6. 10. 1956). Vtedy však nevyvolal veľký ohlas. O tri roky neskôr zopakoval tieto myšlienky, keď vystúpil v Cambridgi s prednáškou „Dve kultúry“ (The Two Cultures and the Scientific Revolution, 7. 5. 1959).

Druhý pokus bol úspešnejší. Text prednášky, ktorý vyšiel v tom istom roku ako samostatná brožúrka, sa zapísal do zoznamu 100 najdôležitejších kníh 20. storočia. Vyvolal rozsiahle verejné diskusie, ktoré ovplyvnili nielen Západ, ale aj „socialistické“ štáty (kde je známy ako diskusia o „fyzikoch a lyrikoch“).

O pár dní, 15. októbra, si pripomenieme výročie jeho narodenia, čo je dobrý dôvod, zamyslieť sa nad jeho miestom v dejinách.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.