Počet týždňov strávených ako svetová jednotka je v tenise veľmi cenená štatistika. Rekord, ktorý dlho drží  Švajčiar Roger Federer, je v budúcej sezóne v ohrození.

Za posledných 16 rokov poznáme len štyri mená, ktoré sa objavili na prvej priečke v rebríčku ATP. Federer, Djokovič, Nadal a Murray si medzi sebou menia tieto pozície už od roku 2004. Táto dominancia sa radí medzi najdlhšie vo svete športu vôbec. Vďaka tejto konzistentnosti sa motivovali tenisti medzi sebou. Bez Federera by nebol Nadal taký dobrý a to isté platí aj opačne. Vďaka vzájomnej rivalite sa stávali lepšími tenistami a športovcami. 

Rekordných 310 týždňov

Presne toľko strávil na čele rebríčka Roger Federer. Vyzerá to na nedosiahnuteľný počin, ale to by nemohol byť Novak Djokovič v skvelej forme. Práve Srb sa hlási po dlhých rokoch o prekonanie bradatého rekordu. Ako sa priznal, po grandslamovom rekorde túži rovnako ako po rekorde strávených týždňov na čele rebríčka. V septembri sa mu podarilo prekonať rekord Peta Samprasa, ktorý držal historicky druhú pozíciu. Američan strávil na čele 286 týždňov. Ak si Djokovič udrží post svetovej jednotky do 8. marca, stane sa rekordérom. Srb však musí obhájiť víťazstvo na grandslamovom turnaji Australian Open, ktorý sa bude konať tradične v januári.

Federerovi však predsa len jeden rekord s určitosťou ostane. Rodák z Bazileja strávil za sebou neuveriteľných 237 týždňov ako svetová jednotka. V januári v roku 2004 sa stal prvýkrát svetovou jednotkou a na piedestáli zostal až do augusta 2008, keď ho vystriedal Španiel Rafael Nadal. Takisto mu v blízkom čase nikto nezoberie ani rekord najstaršieho tenistu, ktorý sa kedy objavil na prvej priečke. Švajčiar mal vtedy 36 rokov a 320 dní. Najstarší tenista, ktorý kedy ukončil sezónu na prvej priečke, je Rafael Nadal, ten mal 33 rokov a 211 dní.

Hrdý patriot Djokovič

Srb nedal počas kariéry dopustiť na to, odkiaľ pochádza. Viackrát hovoril, že predtým, ako je športovec, je pravoslávny kresťan. Vďaka turnajovým výhram a početným reklamným zmluvám je zabezpečený do konca života. Ochotne však dáva svoje bohatstvo do služieb znevýhodneným osobám a pomáha veciam, ktoré mu podľa neho pomohli v kariére. Často pomáha mladým talentom, aby rozbehli svoju športovú kariéru. Vie, že ani v počiatkoch jeho kariéry to nebolo v jeho rodnej krajine ľahké. Veď už ako 4-ročný prežil vojnu v bývalej Juhoslávii. Nikdy však počas svojej kariéry nezabudol na svoje korene.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0