Úspešný švédsky film Muž menom Ove známeho režiséra Hannesa Holma vysielala pred pár týždňami ČT art. Snímka vznikla ešte v roku 2015 podľa úspešnej knižnej predlohy Fredrika Backmana.

Knihu som si prečítala až na základe zhliadnutia filmovej snímky. Odporúčam obe verzie, no knihu trochu viac. Čítala sa veľmi ľahko, akoby sama. Režisér Hannes Holm sa vo filme snažil z knižnej prílohy obsiahnuť čo najviac, samozrejme, všetko sa mu podariť nemohlo.  

Príbeh v mnohom pripomína úspešný film Clinta Eastwooda z roku 2008 Gran Torino. Ove je zásadový 59-ročný muž, ktorého nedávno vyhodili z práce. Po smrti svojej ženy už nevidí ďalší zmysel života a chce sa pobrať na druhý svet za svojou manželkou Sonjou.

Hlavný hrdina snímky Muž menom Ove, ktorého postavu stvárňuje švédsky herec Rolf Lassgård, vidí východisko v samovražde. Skúša to rôznymi spôsobmi, ale stále bez úspechu. Po prvýkrát sa chcel obesiť. Bolo to v období, keď sa na jeho ulicu prisťahovala mladá pakistanská rodina a nový sused naštval Oveho hneď na začiatku, keď mu nacúval autom do schránky. Mladí ľudia však napokon zohrajú v živote zlomeného muža kľúčovú rolu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.