Nie je tomu tak dávno, čo poslanec Ján Podmanický odišiel zo strany SMER-SD kvôli kritike svojho straníckeho kolegu Petra Pellegriniho. Po pár mesiacoch sa zdá, že expremiér Pellegrini na svoje tvrdé slová zabudol a politici okolo Jána Podmanického a Tomáša Tarabu sú mu zrazu dobrí.

Podmanický bol v Smere rovnako dlho ako Pellegrini, čiže 14 rokov. Napriek tomu, že obaja po celý ten čas stáli na opačných krajoch ideologického spektra, dokázali sa navzájom rešpektovať. Obrat nastal v roku 2020, kedy sa o reorganizácii Smeru hovorilo vo veľkom. Najviac sa v tomto smere skloňoval predpokladaný odchod podpredsedu Pellegriniho pre dlhodobý spor s Robertom Ficom. Rozkolu v Smere však predchádzal odchod Podmanického – sociálneho demokrata, ktorý v kultúrno-etických otázkach zvykol hlasovať s konzervatívcami.

Podmanický sa 14. mája spoločne so smeráckym kolegom Mariánom Kérym pridal k Platforme za hodnotové Slovensko. Išlo o projekt poslancov Tomáša Tarabu a Filipa Kuffu zo strany KDŽP, ktorí sa do parlamentu vyniesli na chrbte ĽSNS Mariana Kotlebu. Príčinou bola výročná správa o stave činnosti verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, ktorú parlament neschválil.

„Ak sa jedná o hodnotové záležitosti, ak sa jedná o ochranu normálneho, prirodzeného Slovenska, v takom prípade sa poslanci naprieč politickým spektrom vedia spojiť,“ obhajoval Podmanický koordináciu poslancov z rôznych strán. Inak to však videli jeho smerácki kolegovia, ako aj konzervatívni politici naprieč všetkými stranami, ktorí sa k iniciatíve odmietli pridať.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.