Gastrosektor od dnešného dňa prichádza o poslednú možnosť ako hostiť zákazníkov vo svojich priestoroch. Ostávajú im iba donášky a výdaj jedla. Mnohí podnikatelia sú v koncoch a niektorí vyhlasujú, aby ich radšej rovno zavreli. Minister hospodárstva krok hodnotí ako systematickú likvidáciu celého segmentu.

Fungovanie terás v kaviarňach a reštauráciách je od piatka zakázané. Naďalej však môžu ponúkať donáškové služby alebo osobný odber. Zmeny priniesla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá reaguje na závery ústredného krízového štábu.

Rozhodnutie hlavný hygienik Ján Mikas zdôvodňuje stúpajúcim počtom nakazených, hospitalizovaných aj úmrtí. Pripomenul, že prioritou epidemiológov je v tejto situácii chrániť zdravie a životy ľudí. „Je našou povinnosťou nastaviť opatrenia tak, aby čo najviac znižovali riziko nákazy. Nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je už následne úlohou príslušných rezortov,“ povedal Mikas.

Rozhodnutie o uzatvorení terás sa podľa jeho slov nerodilo ľahko a odkladalo sa. „Je nám to veľmi ľúto, ale nemôžeme naďalej vystavovať ľudí zvýšenému riziku prenosu nákazy. Kým nebudeme mať vakcínu, musíme obmedzovať stretávanie a mobilitu ľudí – je to jediný účinný nástroj, ktorý zatiaľ máme,“ zhrnul.

Zmena prichádza paradoxne krátko po tom, ako mnohé gastroprevádzky otvorili – protestne či z núdze – aj svoje interiéry, odvolávajúc sa na jemnejšie opatrenia zo susedného Česka, či argumentujúc potrebou ekonomicky prežiť a tým, že oni nie sú ohniskami nákazy.

V hypermarketoch sa môžu tlačiť

Iniciatíva Pomoc pre gastro upozornila, že aktuálne opatrenia vlády hlboko zasiahnu celý, už aj tak koronakrízou zdevastovaný, gastrosektor. Fungujúce terasy boli podľa nej pre mnohé prevádzky jedinou šancou a nádejou, že by mohli prežiť zimu a ďalšie mesiace.

Gastronomické zariadenia považujú posledné ohlásené opatrenia za diskriminačné a upozorňujú na fakt, že zatvorenie terás môže viesť k ďalším hromadným bankrotom. „Reštaurácie si to zase odniesli. V obchodných centrách a hypermarketoch sa ľudia ešte budú 12 dní tlačiť, kým reštaurácie zajtra končia. Zatvorením terás sa obrovská časť podnikateľov, ktorí so svojimi zamestnancami ešte ako tak živorili, presúva do pásma bankrotu. Bez akýchkoľvek kompenzácií!“ hovorí Ján Laš z iniciatívy Zachráňme gastro!

Podľa Laša budú pre zatvorené terasy straty tržieb „rozhodne vysoko nad 85 percent, čo znamená rozsudok smrti nad tisíckami podnikov“. Upozornil, že štátna pomoc v tomto smere zaostáva, hoci gastronomické prevádzky musia naďalej platiť nájom, energie, odvody a mzdy zamestnancom, ako aj iné náležitosti.

Radšej nech nás úplne zatvoria

Vzhľadom na to, že štátna pomoc mešká, rastú gastroprevádzkam nezaplatené faktúry. Majitelia reštaurácií tiež zdôrazňujú, že v tomto smere nejde len o nich, ale aj o dodávateľské firmy, ktorým vypadli objednávky, a teda krachujú. Aj tie budú potrebovať finančnú pomoc.

„Nech nás radšej úplne zatvoria a dajú nám skutočné dotácie, ktoré zabezpečia, že budeme na nule. Nie, že takto nám každý deň vzniká väčšia a väčšia strata a dlhy,“ vyjadril Ján Valovič, riaditeľ Plzenskej pivárne na Zimáku v Bratislave svoj názor na súčasnú štátnu pomoc.

Systematická likvidácia?

Minister hospodárstva Richard Sulík vo štvrtok označil tieto opatrenia za „systematickú likvidáciu gastrosektora“ a utorkovú vzburu podnikov pokladá za „akt zúfalstva“.

(tasr/ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.