Žiaci základných škôl by mali mať od budúceho týždňa úľavu od povinných rúšok. Okolité štáty sa k tejto otázke stavajú rôzne.

Aktuálny covid automat stanovuje v červených, bordových a čiernych okresoch povinnosť nosiť rúška v exteriéri na vzdialenosť menšiu než dva metre. Vo vnútri si treba horné dýchacie cesty prekryť v hocijakej farbe covid automatu.

Školáci mali preto povinnosť nosiť počas vyučovanie rúška. Výnimku mali len deti do šiestich rokov, deti v materskej škole a v registrovaných nesieťových zariadeniach, žiaci so závažnými poruchami autistického spektra, so sluchovým postihnutím, alebo so stredným a ťažkým mentálnym postihnutím a ich pedagógovia.

Tento týždeň pribúda každý deň viac než tisíc PCR pozitívnych. Deti vo veku od päť do devätnásť rokov tvoria v priemere tretinu pozitívnych. Školy sa postupne premorujú. Na dištančné vzdelávanie k 21. septembru prešli dve percentá tried z ich celkového počtu.

Koronavírus má v slovenských školách široký rezervoár hostiteľov. Na druhej strane, najmenej nebezpečný je pre deti. Školy sme mali v porovnaní s ostatnými štátmi zatvorené dlhšie, a preto sa nákaza medzi deťmi až tak nešírila. Teraz meníme prístup, ktorého cieľom je zjavne rýchle premorenie medzi deťmi. Aj keď pravidlá skrývajú niektoré paradoxy.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.