29. septembra, 14:13

Českí herci v nádeji, že komunisti vo voľbách pohoria: Zbohom súdruhovia, už žiadne rady na banány

Českí herci v nádeji, že komunisti vo voľbách pohoria: Zbohom súdruhovia, už žiadne rady na banányIniciatíva spolku Dekomunizace proti komunistom. Fot: Instagram/Dekomunizace

Parlamentné voľby sú v susednom Česku už o necelé dva týždne a predvolebný boj vrcholí. Pridali sa k nemu aj viacerí známi českí herci. Natočili klip, v ktorom sa tešia, že komunisti sa po voľbách nemusia dostať do poslaneckej snemovne. Ak sa to skutočne stane, bude to prvýkrát od Nežnej revolúcie, keď komunistická strana nebude mať zastúpenie v dolnej komore českého parlamentu.

Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti. Komunistov by podľa prieskumu agentúry Kantar CZ pre Českú televíziu volilo 5 percent opýtaných Čechov. To je presne na hranici vstupu do parlamentu. Autori prieskumu upozorňujú na to, že štatistická chyba je u strán s nízkym ziskom jeden bod. U strán s vysokým ziskom môže ísť až o 3,2 percentuálneho bodu.

Septembrový prieskum naznačuje, že komunisti sa v Česku prvýkrát od revolúcie nemusia dostať do poslaneckej snemovne a tešia sa z toho nielen ich politickí súperi, ale aj viacerí známi českí herci.

Na webe spolku Dekomunizácia (Dekomunizace) uverejnili umelci video, v ktorom sa radujú z toho, že komunisti sa nedostanú do dolnej komory parlamentu.

„Naším cieľom je, aby KSČ(M) v tohtoročných októbrových voľbách získala maximálne 4,8 percenta hlasov, a konečne po 100 rokoch od svojho založenia zmizla z Parlamentu ČR. Veľa z vás môže mať pocit, že jeden hlas nič nezmení, že nemá žiadnu váhu. Ale zásluhou vášho hlasu pre ktorúkoľvek demokratickú stranu bez zakuklených komunistov a eštebákov sa môže prvýkrát v novodobej histórii stať, že komunisti už nebudú ovplyvňovať naše životy,“ píše sa na webe spolku.

Český spolok v rámci svojej protikomunistickej kampane vytvoril videoklip v názvom Už nikdy rady na banány. Zbohom súdruhovia.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.