Mali by sme skôr počúvať a sledovať, čo pápež povedal a urobil, než to, čo sa o ňom hovorí a píše, vraví pre Štandard kňaz Peter Sýkora z Košickej arcidiecézy, ktorý bol aktívne zapojený do prípravy pápežovej cesty na Slovensko. V minulosti študoval v Ríme a pôsobil aj na Štátnom sekretariáte Svätej stolice.

Ako ste boli zapojený do prípravy apoštolskej cesty pápeža Františka na Slovensku?

Moja úloha bola špecifická, lebo som mal česť pracovať pre Svätého Otca na Štátnom sekretariáte. Preto môj arcibiskup Bernard Bober využil tieto skúsenosti a bol som nápomocný medzi našou arcidiecézou a Svätým stolcom. Ako súčasť prípravného tímu v Košiciach som komunikoval s tými, ktorí boli za cestu zodpovední v Ríme. Príprava všetkých detailov zahŕňa veľa práce od bezpečnosti, cez oficiálny i súkromný program, stretnutia a iné. Osobne som bol prítomný na pápežových aktivitách v Košiciach.

Vaša farnosť mala zvláštne postavenie, ako ste „využili“ prominentnú pozíciu?

Naša pozícia je medzi dvomi miestami v Košiciach, kde bol Svätý Otec. Farnosť Božieho milosrdenstva je medzi Luníkom IX a štadiónom Lokomotíva. Pápež František bol blízko a mohli sme prežiť túto návštevu ešte intenzívnejšie. Je nám ľúto, že nás nemohol osobne navštíviť, no aj tak sme sa pripravovali, aby sme využili pastoračnú návštevu najviac, ako sa dalo. Mali sme katechézy o pápežových dokumentoch, aby sme viac počúvali, čo nám hovorí, ako to, čo sa o ňom hovorí v médiách. S rovnakým postojom sme boli prítomní na Luníku aj na Lokomotíve.

Stretnutie s Rómami viacerí označujú za veľké gesto. Bol jeho prejav dostatočne vyvážený medzi solidaritou, pozornosťou pre chudobných a na druhej strane apelom na zodpovednosť ich lídrov, aby boli aktívni či posielali deti do školy?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.