Americká Snemovňa reprezentantov s demokratkou Nancy Pelosiovou na čele, ktorá sa hlási ku katolicizmu, schválila najradikálnejší potratový zákon na svete. Z Vatikánu nebolo počuť žiadnu oficiálnu reakciu, Štandard preto položil otázku predsedovi Pápežskej akadémie pre život arcibiskupovi Vincenzovi Pagliovi, aká je reakcia cirkvi.

Zákon prešiel ešte v piatok, dá sa očakávať, že sa k nemu ešte vyjadrí Senát, ale ten je rozdelený presne na polovicu a pri nerozhodnosti hlasuje viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorá zákon podporuje. Proti sa nevyjadril a vetom zákonu nehrozí ani prezident Joe Biden, pokrstený a praktizujúci katolík.

Od schválenia ušli tri dni a Vatikán žiadnu oficiálnu reakciu nevydal. Svätá stolica je pritom súčasťou americkej debaty minimálne nepriamo, keďže americkí biskupi riešia otázku, či nezakázať prístup k prijímaniu tým katolíckym politikom, ktorí potraty podporujú a hlasujú za ne. Pápež František dostal k tejto téme otázku počas jeho návratu z návštevy Slovenska, priamej odpovedi sa vtedy vyhol, ale obmedzovanie prístupu k sviatostiam oblúkom odmietol. Táto téma je ešte aktuálnejšia po piatku, keď viacerí americkí katolícki politici hlasovali za zákon, ktorý umožňuje zabitie nenarodeného dieťaťa aj v 9. mesiaci tehotenstva. Podobne barbarské pravidlá nenájdeme nikde inde vo svete.

Rozhodli sme sa preto Svätú stolicu s touto témou priamo osloviť.

Oslovili sme dnes predsedu Pápežskej akadémie pre život arcibiskupa Vincenza Pagliu na tlačovej konferencii vo Vatikáne, kde predstavil plenárne zhromaždenie svojho úradu. Koná sa v týchto dňoch pod názvom Verejné zdravie v globálnej perspektíve: Pandémia, bioetika, budúcnosť. Rieši teda aj tému, ktorá má priamy súvis s potratmi.

Naša otázka znela: „Americká Snemovňa reprezentantov schválila zákon o potratoch, ktorý možno označiť za najextrémnejší v dejinách USA aj vo svete. Hlasovali zaň aj katolíci ako predsedníčka Snemovne Nancy Pelosiová a proti sa nevyjadril ani katolícky prezident Joe Biden. Doteraz sa k tomu Svätá stolica nevyjadrila, no mnohí očakávajú jej reakciu. Čo na tento zákon hovoríte?“

(viac…)
Najnovšie autorské články