Lekár Peter Sabaka z Univerzitnej nemocnice v Bratislave uviedol, že covidu na Slovensku počas aktuálnej tretej vlny môže podľahnúť až 10-tisíc ľudí. Analytici z projektu Dáta bez pátosu v reakcii na to konštatujú, že sme sa dostali do špirály strašenia a hromadenia mŕtvol.

Zhruba od prelomu augusta a septembra na Slovensku odštartovala tretia covidová vlna. Počet nových zistených prípadov sa odvtedy začal počítať v stovkách a nie v desiatkach ako počas pokojného leta.

Tento fakt sa odzrkadlil aj na náraste pacientov hospitalizovaných v nemocniciach. Podľa portálu korona.gov.sk ich v našich zdravotníckych zariadeniach s potvrdeným covidom momentálne ležia asi štyri stovky.

Medzi expertami sa už dlhšie vedú debaty o tom, ako bude vyzerať krivka nárastu toho najdôležitejšieho ukazovateľa – počtu nových obetí. Na jeho denné vyjadrenie zatiaľ postačia prsty jednej ruky.

Tisíce a tisíce obetí

Podľa slov infektológa Petra Sabaku, ktoré zazneli v podcaste portálu Aktuality, si môže v poradí tretia vlna vyžiadať až 10-tisíc mŕtvych. Vrcholiť bude údajne na prelome októbra a novembra, pričom v období Vianoc by sa mohla situácia upokojiť.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.