Poslanci začali utorňajší rokovací deň zákonom o pomoci tehotným ženám z dielne Kresťanskej únie. Predkladateľka Anna Záborská (KÚ) už vopred avizuje, že ju neodradí ani neúspech.

Predkladaný zákon má aj niektoré pro-life časti, nie je však reštriktívny. Jeho cieľom nie je zakázať umelé potraty, ale zlepšiť sociálnu a ekonomickú situáciu tehotných žien natoľko, aby sa k tejto krajnej možnosti neuchyľovali.

Súčasťou návrhu zákona je napríklad riešenie núdzového bývania pre tehotné ženy v krízovej situácii. Tie by mohli v sociálnych zariadeniach zostať do pôrodu. Ak sa budú starať o dieťa, v zariadení by mohli bývať do troch rokov veku dieťaťa.

Poslanci tiež navrhujú rozšíriť výšku príspevku pri narodení štvrtého dieťaťa. Takzvané kočíkovné je v súčasnosti na Slovensku takmer 830 eur, avšak len pri prvých troch deťoch, ktoré sa dožili najmenej 28 dní. Pri štvrtom dieťati je výška kočíkovného zhruba 150 eur.

Pre rodičov ťažko zdravotne znevýhodneného dieťaťa zákon určuje osobitný príplatok ku kočíkovnému vo výške viac ako tritisíc eur. Návrh obsahuje aj zníženie registračného poplatku pri kúpe auta pre rodičov minimálne troch detí. Tí by auto do určitej kubatúry po novom mali dostať o 70 percent lacnejšie.

Budú pro-life časti aj tentokrát nedostatočné?

Zákon mení názov umelé prerušenie tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva. Slovo prerušenie totiž evokuje, že v tehotenstve sa dá pokračovať, čo v prípade umelého potratu nie je možné. Zmena názvu má podľa Záborskej v koalícii plnú podporu.

(viac…)
Najnovšie autorské články