Väčšina médií z výsledkov nemeckých volieb buď jasá alebo cíti spokojnosť. Martin Leidenfrost videl volebnú noc inak. Mozaika jeho postrehov.

Prvé pozorovanie z centrál politických strán: ľudia tam jasajú s respirátorom. Aspoň všade tam, kde to zachytia kamery verejnoprávnych televízií ARD a ZDF. Rekordéri sú Zelení, tam sa v dave nedá nájsť ani jedna nezarúškovaná tvár. Ale prekvapuje aj AfD: pravicoví nacionalisti síce bojujú proti korona-opatreniam, no aj u nich mnohí nosia respirátor.

*

Prvé šokujúce číslo: Únia CDU a CSU, ktorá bola historicky považovaná za stredopravú stranu, stratila tri milióny voličov v prospech stredoľavej SPD a Zelených. Dva milióny prešli k sociálnym demokratom, jeden milión k Zeleným. V minulosti to bývalo tak, že z oslabenej Únie ťažila buď pravicovo-liberálna FDP, alebo čiastočne krajne pravicová AfD. Tentokrát k pravicovým stranám prebehlo z Únie značne menej voličov. Vyvstáva otázka, čo sú tie tri milióny Nemcov, ktorí prešli od CDU/CSU k ľavici, za ľudia. Sú to ľavičiari, ktorí volili v roku 2017 Angelu Merkelovú?

Druhé šokujúce číslo: strmhlavý prepad v kompetenciách, ktoré voliči pripisujú pyšným štátostranám z Únie. Ekonomická kompetentnosť mínus 25 percent, kompetentnosť v utečeneckej politike mínus 15 percent.

*

Paralelne so Spolkovým snemom sa volí aj nový parlament hlavného mesta Berlín. Berlín, kde doteraz vládla čisto ľavicová koalícia z SPD, postkomunistickej Lavice a Zelených, plní svoju povesť suverénne najhoršie spravovanej samosprávy – v mnohých volebných miestnostiach došli hlasovacie lístky, na uliciach sa tvoria dlhé rady.

Keďže prvá prognóza vyhlasuje Zelených ako najsilnejšiu berlínsku stranu, vidíme nevhodne rozjašené vystúpenie zelenej kandidátky na primátora. Bettina Jaraschová, ktorá je okrem iného členkou Ústredného výboru nemeckých katolíkov, bez dychu a v červených šatách ďakuje „množstvu občianskej spoločnosti, ktorá nás nosila a poháňala“. O Jaraschovej sme predtým počuli len raz: keď povedala, že v detstve sa chcela „stať indiánskym náčelníkom“, utopila sa v shitstorme zelených spolustraníkov a zelená cenzúra vymazala ten výrok zo záznamu mestského zjazdu. Veď „indián“ sa už nehovorí a „náčelník“ je mužský vzor. Jaraschová predviedla sebakritiku, srdcervúco sa ospravedlnila za „nereflektované spomienky z detstva“ a napokon nebola vymenená.

*

V „dome Konrada Adenauera“ ide na javisko vedenie strany, ktorá v ten deň utŕžila najhorší debakel od svojej existencie. V strede stojí kandidát na kancelára Armin Laschet, v druhom rade odchádzajúca kancelárka a bývalá dlhoročná predsedníčka strany Angela Merkelová. Porazený Laschet ďakuje Merkelovej za „16 dobrých rokov“, veľký potlesk, potom nazýva voľby „výnimočnou situáciou“ s tým, že mu nebol dopriaty „bonus z vládnutia“ v spolkovej vláde.

Divák nevie odvrátiť oči od neznámej amazonky, ktorá stojí vpredu vedľa Lascheta a pred Merkelovou. Je vysoká, vďaka striebornému punkovému účesu pôsobí ešte vyššie, nosí fialové kimono s obrovským farebným opaskom. Všetci ostatní na javisku sú viac-menej známi politici, krajinskí premiéri alebo ľudia z predsedníctva, len túto peknú mimozemšťanku nevideli ani znalci CDU. Ktože to je? Aha, je to poslankyňa CDU Silvia Breherová. Angažovala sa za zavedenie manželstva osôb rovnakého pohlavia a v Laschetovom „tíme budúcnosti“ dostala na starosť rodinnú politiku.

*

Veľké divadlo u Zelených. Na javisku iba dvaja ľudia, „kandidátka na kancelára“ Annalena Baerbocková a uvoľnený spolupredseda Robert Habeck. Ak by išlo o kompetentnosť a skúsenosti s vládnutím, Habecka by museli vyhlásiť za nádejného kancelára, lenže Zelení sú aj stranou feministickou a vybrali ženu. Baerbocková pohorela už pred voľbami a teraz priznala, že volebný výsledok už po stý raz nespĺňa euforické očakávania Zelených – „aj kvôli mojim vlastným chybám“. Na to priznanie sa priblíži Habeck a uteší ju bozkom na spánok. Ona sa zahanbene zavrtí ako tínedžerka.

*

V „dome Willyho Brandta“ more bielych vlasov, čaká sa na víťaza volieb. Nálada v centrále sociálnodemokratickej SPD by nemohla byť lepšia, 19 rokov z tohto miesta komentovali len volebné prehry. Rovnako ako predtým Laschet oslovuje červený kandidát na kancelára Olaf Scholz zarúškovaný dav slovami „priateľky a priatelia“, „súdružky a súdruhovia“ nezaznie. Scholzová reč je bezchybná, opakuje ale len heslá z kampane. Verejnoprávna televízia príde s tretím šokujúcim číslom: kľúčové kompetencie, ktoré voliči pripisujú SPD, sa nijako nezlepšili. „Sociálna spravodlivosť“, klasické eso sociálnych demokratov, stagnuje na historickom minime 40 percent.

*

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.