Vystúpenie zo Severoatlantickej aliancie, odchod z jej vojenského velenia alebo tvrdá kritika. Tak vyzerá prierezový pohľad francúzskych politikov na organizáciu kolektívnej obrany a spojenectvo s USA. Hoci to súvisí s nedávnym sporom o nákupe ponoriek, odťažitý postoj Francúzska k NATO je dlhodobou témou.

Keď sa vo štvrtok v diskusnom dueli stretli reprezentanti tvrdej ľavice a pravice, nezhodli sa skoro na ničom. Výnimkou bol odmietavý postoj k NATO. Pravicový komentátor a politický ašpirant Éric Zemmour vyhlásil, že Francúzsko v NATO nemá čo robiť. Ľavičiar Jean-Luc Mélenchon zas tvrdí, že NATO malo zaniknúť zároveň so Sovietskym zväzom a Varšavskou zmluvou.

Éric Zemmour už síce spustil kampaň pred aprílovými  prezidentskými voľbami, ale kandidatúru formálne nepotvrdil. Jean-Luc Mélenchon je predsedom strany Nepoddajné Francúzsko a kandiduje na najvyšší post tretíkrát.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že odchod z NATO je vo Francúzsku len doménou predstaviteľov politických extrémov a jednotlivcov, podobne ako na Slovensku. Vystúpenie z organizácie u nás podporujú napríklad kotlebovci, Komunistická strana Slovenska, Ján Čarnogurský alebo Eduard Chmelár.

V skutočnosti majú s členstvom v Aliancii problém predstavitelia viacerých relevantných politických strán.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.