Po odchode z Európskej únie a tvrdej rane zasadenej pandémiou sa Spojené kráľovstvo ocitá v nevídanej kríze. Ceny energií prudko vzrástli a najnovšie sa míňajú aj zásoby pohonných látok. Britov zrejme čaká veľmi ťažká jeseň a ešte ťažšia zima.

Zásoby pohonných látok došli vyše polovici čerpacích staníc, ktoré vo Veľkej Británii stoja mimo diaľnic. Môže za to nákupná panika šoférov, ktorí sa v obavách pred nedostatkom doslova vrhli na britské pumpy.

Britská Asociácia predajcov pohonných látok, ktorá združuje väčšinu z vyše 8-tisíc čerpacích staníc v Spojenom kráľovstve, informuje o alarmujúcom nedostatku zásob u svojich členov. Energetická spoločnosť BP (British Petroleum) varuje, že v takmer tretine zo svojich vyše 1 200 čerpacích staníc už nemá vôbec žiadne zásoby nafty a benzínu.

V snahe uľahčiť firmám distribúciu pohonných látok a zdieľanie informácií o stave ich zásob pozastavila Johnsonova vláda platnosť zákona o trhovej súťaži (competition law) z roku 1998. Tak by sa mali zásoby pohonných látok dostať ľahšie do tých častí Spojeného kráľovstva, ktoré v tomto smere trpia najväčším nedostatkom.

Nie je čo tankovať

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.