Profesor Petr Drulák je univerzitný pedagóg a bývalý český veľvyslanec v Paríži, ktorý spolupracuje so Štandardom. Rozprávali sme sa s ním o novej hviezdičke francúzskej politiky – Ericovi Zemmourovi, aj francúzsko-amerických vzťahoch po vzniku bezpečnostného paktu AUKUS medzi USA, Austráliou a Spojeným kráľovstvom.

Eric Zemmour, ostrý pravičiar z Francúzska, je v kurze. Minulý týždeň mal televízny duel s ľavicovým kandidátom Jeanom-Lucom Mélenchonom, plus navštívil Budapešť, kde sa zúčastnil na summite o demografii, a prijal ho aj Viktor Orbán. Ako dopadla tá televízna debata, dá sa povedať, čo sú jej závery?

Ten duel bol mimoriadny. Stretli sa dve výrazné osobnosti francúzskej politiky, ktoré majú jasne definované pozície, ktorí sú takmer vo všetkom alternatívou jeden k druhému. Nezhodnú sa skoro na ničom, v podstate si navzájom nie sú ani konkurentmi. Pokiaľ ide o nejaký záver, potvrdili svoju politickú identitu a povesť. Povedzme to tak, že Zemmour je hlásateľom určitej tradičnej pravice, liberáli by asi hovorili o krajnej pravici, Mélenchon je nositeľom programu ľavice, ktorú by sme mohli nazvať ako krajnú. No a sú to výborní rečníci, nesmierne vzdelaní a kultivovaní. Ich stret bol ostrý, išli do seba veľmi tvrdo, ale neboli tam žiadne podpásovky. Bola radosť to sledovať. Na mňa tá vyše dvojhodinová debata veľmi zapôsobila.

Čo konkrétne?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.