AKTUALIZOVANÉ V článku prestížneho medicínskeho časopisu Lancet sa na pomenovanie žien objavil pojem „telá s vagínami“. Ostrá kritika na seba nenechala dlho čakať. Hoci spočiatku nebolo jasné, či magazín zvolil iba nevhodné synonymum, alebo bolo oslovenie súčasťou progresívnej agendy, šéfredaktor Lancetu tieto spory v neskoršom ospravedlnení ukončil.

Rodičmi sú len otec a matka. Iba žena môže menštruovať, otehotnieť či dojčiť. Existujú len dve pohlavia. Pre ženu poznáme zámeno ona, pri mužoch, naopak, používame on.

Tieto a mnohé iné konštatovania dlho patrili medzi nespochybniteľné biologické a lingvistické pravidlá. Pod ťarchou progresívnej ideológie však prichádza k ich systematickému ohýbaniu.

Na závažnosti tomu pridáva fakt, že mnohokrát sa tak deje na prestížnych fórach a z iniciatívy pomerne vplyvných ľudí. Posledným príkladom toho je článok s názvom Periods On Display publikovaný v prestížnom vedeckom časopise Lancet, ktorý vychádza takmer 200 rokov.

Autorka Sophia Davisová, ktorá sa v ňom venovala menštruácii a meniacim sa historickým pohľadom na ženské dni so zreteľom na novú výstavu v Múzeu vagíny v Londýne, v ňom totiž na označenie nežnejšieho pohlavia použila pomenovanie „telá s vagínami“.

Zrušte ma a už nikdy nekontaktujte

Hoci bol text zverejnený ešte začiatkom tohto mesiaca, odozvy naň začali pribúdať najmä v uplynulých dňoch, čo súvisí s nedávnym umiestnením tejto myšlienky priamo na titulku a piatkovým zdieľaním článku na oficiálnom twitterovom účte Lancetu.

Konzervatívny britský politický komentátor Calvin Robinson sa v odozve na zvláštne slovné spojenie pýtal, ako je možné, že jeden z najväčších medicínskych žurnálov, ktorý sa zastrešuje mottom „najlepšia veda je dobrý začiatok“, nevie, čo je žena.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.