Pozvať Borisa Kollára na Konzervatívny summit nebolo chybou. Naopak, chybou je organizátorov za to kritizovať. A to minimálne z dvoch dôvodov.

Prvým a najdôležitejším dôvodom, prečo je dobré, že bol Boris Kollár prítomný na Konzervatívnom summite, je fakt, že je predsedom parlamentu, čo z neho robí po prezidentke druhého najvyššieho ústavného činiteľa. Ak na akékoľvek podujatie dostanete druhého najvyššieho ústavného činiteľa akéhokoľvek štátu, automaticky zvyšujete tomuto podujatiu renomé a viete vďaka tomu pritiahnuť naň aj iných domácich či zahraničných vrcholových politikov.

Inak povedané, pozvánka pre maďarského ministra zahraničných vecí by vyznela výrazne inak, ak by ho organizátori volali rečniť pre slovenských aktivistov, než keď ho oslovia na účasť na podujatí, kde bude mať relevantného partnera v osobe miestneho predsedu parlamentu. Napokon, i preto pozvali na podujatie ostatných vysokopostavených slovenských politikov, ktorí majú niečo spoločné s konzervativizmom. Prítomný bol aj Igor Matovič, prísť mal premiér Eduard Heger (ktorý však napokon neprišiel), pozvaná bola Veronika Remišová a mnohí ďalší.

Druhým dôvodom je, že strana Borisa Kollára získala v parlamentných voľbách druhý najlepší výsledok spomedzi vládnych strán a reálna politika jeho strany je v mnohom konzervatívna. A to či už ide o dôchodkový bonus, postoj k migrantom či zmeny na bývalom Odbore rodovej rovnosti na ministerstve práce.

Áno, strana Borisa Kollára je v mnohom podivuhodná a najmä jej predseda je v mnohom opakom toho, čomu veria konzervatívci. No nepozvať na podujatie predsedu parlamentu a predsedu druhej najsilnejšej vládnej strany, ktorá navyše v reálnej politike v mnohom presadzuje konzervatívnu agendu, by bolo síce pre niektoré kruhy ľúbivé, no v skutočnosti kontraproduktívne voči tomu, o čo sa organizátori snažili. Zmyslom podujatia predsa bolo spájať, nie kádrovať konzervatívcov.

Poďme ale k hlavnej výhrade.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.