Nielen povolebné Nemecko, sledujme aj to, čo sa deje v susedných alpských štátoch. Zo Západu prichádzajú červené správy.

Dve dôležité víkendové správy z blízkeho zahraničia, ktoré popri parlamentných voľbách v Nemecku ostali v úzadí. Jedna je z Rakúska, druhá zo Švajčiarska.

V Štajerskom Hradci (Grazi) v mestských voľbách premiérovo zvíťazila Komunistická strana Rakúska. Komunisti tam boli historicky prítomní aj doteraz, ale získať takmer tretinu hlasov sa im nikdy nepodarilo.

Táto udalosť je pre Slovensko ozaj trúchlivá, pretože ešte nedávno sme sa krčili pod komunistickou diktatúrou. Štajerskí komunisti išli síce do volieb s populistickými témami – zníženie cien lístkov hromadnej dopravy, zvýšenie cenovej dostupnosti kúpeľov či zakonzervovanie cien nájomného bývania – no v skutočnosti je ich dlhodobým cieľom niečo iné, starý program nerevidovali.

Na oficiálnej stránke prezentuje Komunistická strana Rakúska alternatívu ku kapitalistickému hospodárskemu systému. Cieľom má byť demokratický socializmus s dobrým životom pre všetkých, pričom sa odvoláva na otca-učiteľa Karola Marxa.

Rakúski komunisti sú priami potomkovia strany, ktorá v zmysle Leninových plánov mala už po skončení prvej svetovej vojny nastoliť v tejto časti rozpadnutej monarchie boľševický režim. Po druhej svetovej vojne úzko spolupracovali so Stalinom a Rakúsko okupované víťaznými mocnosťami vrátane Sovietskeho zväzu mohlo s prispením miestnych komunistov skončiť podobne ako susedné Maďarsko či Československo.

Dnes sa tam komunisti opäť hlásia k slovu, využívajúc, že Rakúšania v minulosti neochutnali boľševickú diktatúru. Hoci ide len o jedno mesto, je druhé najväčšie v Rakúsku, a možno si nájde nasledovateľov.

Problém je ešte v niečom, v dvojakom metri. V médiách to málokoho vyrušuje. V podstate sa o tom nepíše, a keď, tak ako o exotike. Predstavte si, že by sa podobný výsledok podaril nejakým národným socialistom, alebo hoc takým klaustrofóbnym Slobodným. To by bolo hrmotu. Prečo ten dvojaký meter?

Druhá správa.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.