Stále častejšie sa ozývajú názory, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude každoročné. Tieto volania zaznievajú aj z vedenia farmaceutických spoločností. Najnovšie od šéfa jednej z nich. Svetová zdravotnícka organizácia je v tomto ohľade oveľa zdržanlivejšia.

K normálnemu životu by sme sa mali vrátiť do roka. Aspoň to tvrdí Albert Bourla, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer, ktorá spoločne s nemeckým BioNTechom vyvinula a predáva vakcínu Comirnaty. Práve toto štepenie proti respiračnému ochoreniu COVID-19 je celosvetovo najrozšírenejšie.

„Do roka sa vrátime k normálnemu životu, ale nemyslím si, že to znamená, že nové varianty sa prestanú vyskytovať. Nemyslím si, že by sme sa mali vrátiť k našim životom bez toho, aby sme boli očkovaní, ale to sa uvidí,“ povedal Bourla v rozhovore pre americkú stanicu ABC.

Vyjadrenia šéfa Pfizeru sú v súlade s tým, čo nedávno vyhlásil riaditeľ americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna Stéphane Bancel. Ten pre švajčiarsky Neue Zürcher Zeitung minulý týždeň povedal, že predpokladá návrat k normálnym životom spred pandémie do jedného roka. Moderna vyrába vakcínu proti covidu pod názvom Spikevax. Rovnako ako v prípade Comirnaty ide o mRNA štepenie, ktoré neobsahuje samotný vírus.

Návrat do normálu?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.