Simona Petrík z mimoparlamentného Progresívneho Slovenska označila skutočnosť, že na Slovensku poskytuje potrat menej ako polovica zdravotníckych zariadení za skutočne závažné zistenie. Politička hovorí o obchádzaní zákona, záležitosť chce vyšetrovať a obracia sa na ministerstvo.

Feministická mimovládna organizácia Možnosť voľby v uplynulých dňoch zverejnila výsledky svojho výskumu o dostupnosti umelých potratov na Slovensku. Jeho cieľom bolo zistiť ich informačnú, fyzickú, geografickú a finančnú dostupnosť.

Ako uvádzajú jej členky, za týmto účelom zmapovali 66 webových stránok poskytovateľov ústavnej alebo jednodňovej zdravotnej starostlivosti so špecializáciou v gynekológii, uskutočnili 56 telefonických dopytovaní v takýchto zariadeniach, 6 rozhovorov s gynekológmi a spracovali celkovo 21 žiadostí o sprístupnenie informácií.

Trojica autoriek v dokumente s eufemistickým názvom Dostupnosť služieb reprodukčného zdravia na Slovensku implicitne konštatuje, že naša krajina zaostáva za potrebnými štandardmi vo všetkých horeuvedených oblastiach.

Zákrok je vraj drahý

Dostupnosť informácií o poskytovaní, postupoch a poplatkoch za likvidáciu nenarodeného dieťaťa je podľa nich nízka. Napríklad, „jedna pätina zariadení (20 percent) nemala uvedenú žiadnu informáciu o poskytovaní legálnej a bezpečnej interrupcii,“ píše Možnosť voľby.

Pokiaľ ide o fyzickú dostupnosť potratov, medzi hlavné zistenia patrí nasledovné: „Problematický je hlavne Prešovský kraj, kde z 11 mapovaných zariadení až 8 zariadení interrupciu odmieta poskytovať. Otázne sú aj Banskobystrický a Trnavský kraj, kde je informačná dostupnosť o poskytovaní interrupcie mimoriadne nízka,“ uvádzajú.

V správe sa tiež konštatuje, že konečná cena za interrupciu stanovená ministerstvom zdravotníctva na 248,95 eur sa nie vždy dodržiava. Priemerná cena interrupcie je podľa výskumu 414 eur, čo je pre mnohé domácnosti vraj privysoká suma a nedokážu ju rýchlo získať.

Pokiaľ ide o kvalitu poskytovania potratov, „zaznieva silný a takmer jednotný hlas z odbornej obce o zastaranosti chirurgickej interrupcie a volanie po zavedení medikamentóznej interrupcie,“ píše sa v záveroch výskumu.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.