Na dlhoročnej Scholzovej kariére je niečo zvláštne. Účinkovanie v opozícii sa mu zrejme od­jak­ži­va hnu­si­lo, pri vláde bol vlastne vždy, či už v svojom Hamburgu, alebo v Ber­líne. Teraz v tom bude pokračovať zrejme ako kancelár.

Stal sa víťazom volieb, s výsledkami je spokojný, jediný spôsob, ako by mu post kancelára mohol uniknúť, je vznik koalície CDU/CSU s FDP a Zelenými. Voľby ale vyhrala SPD, kto je teda tento 63-ročný minister financií a šéf sociálnych de­mokratov Olaf Scholz?

Scholz je aj na nemecké pomery mimoriadne strohý severan. Bezdetného právnika kedysi najlepšie charakterizoval Die Zeit, liberálny týždenník zo Scholzovho rodného Hamburgu, keď mu nežne pridelil pomenovanie Scholzomat. Scholz na to reagoval slo­vami, že nálepka je „veľmi výstižná“ a zdôraznil, že sa v re­dakcii nikdy ne­sťa­žoval, keď ho takto nazývali. Neznamená to však, že Scholz má nejaký extra zmysel pre humor. Len ako automat triezvo hodnotí aj seba samého.

Scholzomat tu bol akoby odjakživa. Bývalý primátor Hamburgu sa drží 19 rokov v najvyšších etalónoch nemeckej politiky, pritom ho ľudia nikdy nemali zvlášť radi, straníci z SPD najmenej.  Keď v roku 2019 – v rámci dlhomesačného trápneho kastingu – kandi­do­val na pred­sedu SPD, prehral v druhom kole. Čo sa deje, keď politika, kto­rého jeho vlas­tní pred dvoma rokmi vy­kopli, chcú teraz za kancelára?

Nuž, praje mu dopyt dnešných čias.

Scholz je totiž akýsi pravicový sociálny demokrat. Keď posledný kan­celár za SPD Gerhard Schröder zliberalizoval zákonník práce, Scholz to ako generálny tajomník SPD obhajoval. Presadil aj ďalšiu reformu, pre ktorú SPD stratila masu voličov – odchod do dôchodku vo veku 67 rokov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.