Krajniak: S Mikulcom nie sme spokojní. Pčolinský: Nezákonné vyšetrovania nie sú ojedinelé

33. schôdza vlády SR Na snímke zľava expredseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Foto: Pavel Neubauer /TASR

AKTUALIZOVANÉ S prácou ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) hnutie Sme rodina nie je spokojné, v prípade otázky jeho odvolávania si však chce počkať na to, či situáciu v polícii dokáže stabilizovať nový prezident Policajného zboru Štefan Hamran. Peter Pčolinský zo Sme rodina dnes uviedol, že k nezákonným obvineniam nedochádza ojedinele, ide vraj o desiatky prípadov.

Nespokojnosť hnutia s prácou ministra Mikulca dnes v diskusnej relácii televízie TA3 V politike potvrdil minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak.

„V prípade, že sa súčasná situácia nezmení, budeme otázku zotrvania ministra vo funkcii otvárať tam, kde to máme urobiť, teda na koaličnom rokovaní,“ dodal.

Jeho spoludiskutujúci, podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár je presvedčený o opodstatnenosti požiadavky odvolať ministra vnútra – poukazuje na dianie v rezorte a polícii i podozrenia z manipulácie vyšetrovaní a korupčného správania ministra. Postoju Sme rodina v tomto prípade nemožno veriť.

„Nepovedali ste nič na obhajobu Mikulca, napriek tomu ste ho podržali vo funkcii,“ upozornil.

Matovič a rokovací poriadok

V diskusii Blanár viackrát odmietol komentovať vyhlásenia straníckeho lídra Roberta Fica, v prípade výroku, že „je lepšie byť mafiánom ako plagiátorom“, upozornil, že poukazovanie na túto vetu je vytrhávaním z kontextu.

„Je potrebné si uvedomiť, že tie slová boli vyslovené v slovnej prestrelke a napätej situácii, ktorú svojím správaním inicioval minister financií Igor Matovič (OĽaNO),“ povedal Blanár, presvedčený, že líder OĽaNO porušil rokovací poriadok a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ho mal na to upozorniť.

Krajniak si, naopak, myslí, že Matovič iba využil rokovací poriadok, ktorý bol schválený za vlády Smeru-SD. „Mali ste ho lepšie pripraviť,“ odkázal.

Na otázku, či si obaja vedia predstaviť spoluprácu oboch subjektov v budúcnosti, Blanár povedal, že táto otázka bude relevantná až potom, keď ľudia rozhodnú vo voľbách. Krajniak priamo povedal, že si so Smerom predstaviť spoluprácu nevie. „Aj táto diskusia ukazuje prečo,“ povedal.

Fico: Súčasná vláda nedokáže riadiť krajinu

Predseda Smeru-SD Robert Fico v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 uviedol, že odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca bolo o tom, že riadi manipuláciu a nezákonnosť pri vyšetrovaní politicky motivovaných káuz.

Na manipulovanie pri vyšetrovaniach a nezákonné obvinenia poukázal v diskusii aj predseda poslaneckého klubu Sme rodina a podpredseda hnutia Sme rodina Peter Pčolinský.

Fico opakovane vyhlásil, že pri situácii v bezpečnostných zložkách nejde o žiadnu vojnu policajtov. „Súčasná vláda nedokáže riadiť krajinu, nezvláda výzvy súčasného obdobia, preto zúžila svoju agendu na zatváranie nominantov opozície, pri ktorom sa preukázala manipulácia a nezákonnosť. A o tejto manipulácii vie a riadi ju minister vnútra, sám vedený svojím straníckym lídrom,“ povedal v diskusii líder Smeru. „O tom bolo aj odvolávanie Mikulca,“ zdôraznil.

Podpredseda Sme rodina vysvetľoval postoj hnutia pri Mikulcovom odvolávaní, že sa zdržali preto, lebo na jednej strane majú výhrady k ministrovi vnútra, no zároveň si ctia koaličné dohody.

Pčolinský priznáva, že dôvody obvinení vyšetrovateľov NAKA a obsahy odposluchov ich rozhovorov sú veľmi závažné a smerujú k trestnej činnosti. „Nemyslím si, že by medializované úseky odposluchov boli vytrhnuté z kontextu,“ povedal. Nechcel špekulovať, kto môže byť v kauze ešte obvinený, upozornil však na to, že doteraz známy obsah zaberá len malú časť z odposluchov. „Keďže tie odposluchy boli realizované štyri mesiace a toto je časť z nejakých dvoch dní, tak sa pýtame, čo tam ešte bude,“ povedal.

Nemyslí si, že manipulácia a nezákonnosť pri vyšetrovaniach je všeobecný jav, zároveň však upozorňuje, že k nezákonným obvineniam nedochádza ojedinele, naopak, hovorí o desiatkach prípadov.

Fico: Paragraf 363 má oporu v Ústave

Šéf opozičného Smeru sa dnes vyjadril aj ku kontroverznému paragrafu 363, ktorý má podľa neho oporu v ústave. Peter Pčolinský na otázku o možnej úprave znenia tohto paragrafu neodpovedal.

Paragraf 363 Trestného poriadku dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní. Fico tvrdí, že táto právomoc vychádza z charakteristiky generálnej prokuratúry, ktorá je v ústave. Sporný paragraf je podľa neho „nevyhnutnou súčasťou kontroly zákonnosti a práv fyzických i právnických osôb“.  

Pčolinský zdôraznil, že tragédiou tejto vládnej koalície je, že sa niektorí zaoberajú sami sebou a svojimi stoličkami. Poukázal na vnútrostranícky boj v strane Za ľudí. „Ani raz sme nemali personálnu požiadavku. Nás toto nezaujíma. Zaujíma nás, aby sme naplnili náš volebný program,“ zdôraznil s tým, že červenou čiarou pre zotrvanie Sme rodina vo vláde je podpora koalície pre výstavbu nájomných bytov a exekučnú amnestiu.

Fico uviedol, že sa v súvislosti s aktuálnou situáciou na Slovensku obrátil Smer-SD na Európsku komisiu. Tá môže podľa jeho slov prijať voči krajine opatrenia, ak vládna moc deštruuje ľudské práva. Zároveň bude pozorne sledovať, aké závery pripraví špeciálna komisia pre obnovu dôvery v právny štát, ktoré potom podrobí pripomienkam. „Veríme, že to nebude len opozičný hlas, ale aj hlas profesionálnej sféry,“ dodal.

Lengvarský: Pripúšťam sprísnenie protipandemických opatrení

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) si myslí, že do konca roka sa Slovensko napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii vyhne núdzovému stavu. Vyjadril sa tak v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Pripustil tiež aj to, že koaličný spor v prípade prerozdelenia mandátov vo vláde po presune Márie Kolíkovej a ďalších poslancov zo strany Za ľudí do strany SaS môže napokon skončiť tak, že ministerkou ostane aj Kolíková, aj líderka Za ľudí a šéfka ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.  

Vyhnúť sa zavedeniu núdzového stavu chce aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO), ktorý však pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike takisto uviedol, že zatiaľ nie je politická vôľa na zavedenie povinného očkovania, pričom za otázny vidí spôsob jeho vynucovania. „Nechceme ľudí obmedzovať ani zavádzať núdzový stav. Chceme, aby si uvedomili, že je to na ich rozhodnutí,“ zdôraznil s tým, že zaočkovaním chránia ľudia seba, svoje okolie a prispievajú k tomu, aby sa nenaplnili nemocnice.

(tasr, est, mag)


Ďalšie články