Cirkev chce prostredníctvom Slovenskej katolíckej charity, ktorá už dlhé roky vyvíja misijnú charitatívnu činnosť v mnohých štátoch sveta, pomôcť aj Kube. Konferencia biskupov Slovenska nadväzuje na dlhodobú aktivitu troch slovenských verbistov. Ich rehoľa pôsobí na Kube už od roku 1988.

V dôsledku pandémie sa dlhoročná nepriaznivá situácia na ostrove zhoršuje a doposiaľ poskytovaná humanitárna pomoc obyvateľom Kuby už je nedostatočná.  

Erich Hulman, generálny sekretár katolíckej charity, pre Štandard spresnil, že pomoc bude prúdiť na ostrov s pomocou slovenských verbistov a miestnej charity Caritas Cuba. Slovenská katolícka charita je s ňou prepojená cez charitnú sieť Caritas Internationalis, vďaka čomu vie garantovať, že peniaze vyzbierané v zbierke budú využité v súlade so štandardmi kvality či transparentnosti v oblasti charitatívnej práce, a zároveň bude pomoc prispôsobená miestnym potrebám.

Slovenská katolícka charita podľa Hulmanových slov nadviazala s verbistami kontakty už pred niekoľkými mesiacmi a s pomocou kubánskych kolegov určila dve hlavné oblasti, na ktoré bude zbierka zameraná. Prvou je zhoršujúca sa ekonomická situácia, ktorá spôsobuje, že sa chudobní obyvatelia prepadávajú do extrémnej chudoby. Trápia ich existenčné problémy, ako nedostatok jedla a ďalších základných životných potrieb. Druhou oblasťou je vplyv pandémie na obyvateľstvo a z toho vyplývajúci nedostatok zdravotníckeho vybavenia, liekov, lekárskych prístrojov a podobne.

„Zbierka pomôže výrazne rozšíriť možnosti pomoci, lebo potreby sú skutočne veľmi veľké,“ hovorí Hulman. Zároveň by mala byť základom dlhodobej spolupráce, ktorú slovenská charita s kubánskou stranou spúšťa.

Pápež impulzom zbierky

Podľa Konferencie biskupov Slovenska je zbierka vyhlásená aj ako reakcia na návštevu svätého otca, ktorý Slovákov vyzval byť nablízku tým, ktorí sú na okraji spoločnosti. V prípade Kuby zohralo svoju rolu aj to, že sa nachádza zhruba v tej časti sveta, z ktorej pochádza aj samotný pápež František.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.