Rada európskych biskupských konferencií v Ríme oslávila 50 rokov od svojho vzniku. Zvolila si nové vedenie: americko-litovského arcibiskupa, kardinála z Luxemburska a biskupa zo Srbska. Niekoľko našich krajanov bolo pri tom vrátane bratislavského arcibiskupa a tajomníka organizácie.

Stretnúť biskupa či kardinála v Ríme je bežné. Ak sú však spolu viacerí z rôznych štátov a debatujú niekoľko dní, je to niečo výnimočné. Práve to sa dialo na jubilejnom plenárnom zasadnutí Rady európskych biskupských konferencií (známa pod skratkou CCEE), ktorá si zvolila nové vedenie. Predsedom sa stal litovský arcibiskup Gintaras Linas Grušas, ktorý predvčerom, v prvý deň jubilejného zasadnutia, oslávil 60 rokov. Narodil sa v USA, no má litovské korene a dvojité občianstvo.

Podpredsedom CCEE bude kardinál Jean-Claude Hollerich z Luxemburska, jezuita, ktorý je tiež predseda Konferencie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE). Za podpredsedu zvolili aj biskupa Ladislava Németa zo Srbska, ktorý je členom rehole verbistov.

CCEE sídli vo švajčiarskom meste Sankt Gallen a združuje 39 členských štátov naprieč Európou. Generálnym tajomníkom je slovenský kňaz Martin Michalíček a jej predsedom bol v minulosti český kardinál Miloslav Vlk. Vznikla v roku 1971 a pri tejto príležitosti v Ríme sa tento týždeň koná jubilejné zasadnutie od štvrtka až do nedele ráno.

Medzi biskupmi a kardinálmi bolo v rozhovoroch cítiť nadšenie a starosť o budúcnosť cirkvi a ich kontinentu. Míting sa navyše koná v jednom z mnohých hotelov a predstavitelia svojich krajín cez prestávky neformálne debatujú na terase s výhľadom na Baziliku svätého Petra.

„Už ste pripravený na pápeža v novembri?“ pýta sa biskup kolegu zo Škótska. V novembri zavíta argentínsky pápež na klimatickú konferenciu v Glasgowe.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.