Mesačná mzda je 100 dolárov, ale ryža stojí 4 doláre a bravčové mäso s kožou osem. Ľuďom tu chýba všetko.

Pandémia koronavírusu výrazne zhoršila už aj tak zlú situáciu na Kube. Na ostrove chýba jedlo, lieky aj bežné veci dennej spotreby. Topánky sú luxusom. Slovenskí biskupi sa preto rozhodli túto nedeľu vyhlásiť zbierku na pomoc tejto krajine. O aktuálnej situácii na Kube sme sa rozprávali s Michalom Vrtákom, jedným z troch slovenských misionárov, ktorí tam pôsobia.

V nedeľu sa v slovenských kostoloch uskutoční zbierka na pomoc Kube. Slovákom sa Kuba spája skôr s nádhernými plážami. Čo sa tam deje?

Kuba je na pomoc zo zahraničia odkázaná roky, možno preto o tom médiá už ani neinformujú. Turisti vidia len tú krásnu stránku Kuby v päťhviezdičkových hoteloch a na krásnych plážach. Ide však o dlhoročný problém, ktorý sa pandémiou ešte viac prehĺbil, keďže značnú časť štátneho rozpočtu na Kube tvorí turizmus a bez neho je to veľmi ťažké. Veľká časť finančných prostriedkov prichádza na Kubu aj od Kubáncov žijúcich v zahraničí. Bez zahraničia je tu čokoľvek kúpiť alebo dostať veľký problém.

Aké problémy, ktoré by možno bežnému Slovákovi ani nenapadli, rieši bežný Kubánec?

Kubánci vravia, že oni majú len jeden problém – vyriešiť, ako prežiť dozajtra. Všetko ostatné ide bokom. Nefunguje to tu ako na Slovensku, že problém vznikne ako dôsledok niečoho, čo musím vyriešiť. Tu je problém, ako prežiť deň a každý sa musí pokúsiť vyriešiť to, ako vie.

Uveďte nejaký konkrétny príklad.

Väčšina Kubáncov zarába na úrovni minimálnej mzdy, to znamená menej ako 100 dolárov na mesiac. Pritom ceny sú aj štyrikrát vyššie ako na Slovensku. Okrem energií, tie sú na Kube na slovenské pomery lacné. Ale potraviny sú tu skutočne veľmi drahé. Či už je to ryža, ktorá stojí momentálne okolo štyroch až piatich dolárov za kilo, alebo bravčové mäso, ktoré sa predáva aj s kosťou a kožou za približne 8 dolárov za kilogram. A to sú výdavky, ktoré si musí každá rodina dobre rozmyslieť, či si kúpi bravčové mäso za 8 dolárov, ak má celá rodina 200 dolárov na mesiac.

Veď z toho sa nedá vyžiť.

Mne to tiež tak vychádza. Robím účtovníctvo v rámci nášho biblického centra a naše výdavky sa nedajú skresať pod 1000 dolárov na mesiac pre dve osoby. A to sa naozaj všemocne snažíme, aby to bolo čo najmenej. Áno, veľa Kubáncov má rodinných príslušníkov v zahraničí a žije z ich milosrdenstva, lenže problém je, že kríza zasiahla aj ich. Mnohí stratili v USA prácu a tí, ktorí si ju udržali, si často už nemôžu dovoliť posielať domov rodine toľko, ako posielali predtým. Plus, Kuba žije od marca 2020 v takmer nepretržitom lockdowne.

Foto: Michal Vrták, SVD

Prečo si Kubánci nevypomáhajú poľnohospodárstvom?

Poľnohospodárstvo je riadené štátom. Tí, ktorí majú šťastie a okolo domu nejakú pôdu, nemajú dostatok vody na polievanie počas sucha. Majú ju na pitie a na varenie, ale ak by z nej mala rodina ešte aj polievať záhradu, tak by jej jednoducho nemala dosť. Poľnohospodárstvo na Kube je na tom celkovo zle. Pre americké embargo je tu veľmi zastaralá technológia na obrábanie pôdy. Navyše, mladí často nechcú robiť v poľnohospodárstve, pretože každý chce robiť v turizme. Z prepitného od zopár turistov si dokážu zarobiť toľko ako mesačný plat v bežnom zamestnaní. Kvôli nedostatku pracovníkov potom zarastajú polia, ktoré je následne veľmi ťažké vyčistiť, lebo chýba technika. Niečo sa tu pestuje, ale nie je to dostatočné. Zo zahraničia sa musí dovážať ryža, a dokonca aj cukor, i keď v minulosti bola Kuba cukrovou veľmocou.

Na čo plánujete využiť prostriedky zo zbierky, ktorá bude na Slovensku túto nedeľu?

Má ísť o materiálovo-potravinovú pomoc, takže väčšina prostriedkov pôjde pravdepodobne na potraviny a tovary, časť asi aj na lieky. Skrátka na veci dennej spotreby, ktoré Kubánci potrebujú, no niet ich. Tu je napríklad veľký problém zohnať aj látku, aby si Kubánci mohli ušiť veci, ako napríklad posteľnú bielizeň a podobne. Aj to sú veci, ktoré mnohým Kubáncom chýbajú. Všetky rodiny, čo poznám, majú doma nejakého ležiaceho pacienta, o ktorého sa starajú, či už je to dedko, babka alebo prababka. No tu sa nedajú zohnať ani plienky pre dospelých, alebo ak sa objavia v obchodoch, sú veľmi drahé. Ľuďom chýbajú napríklad aj pogumované plachty, ktoré by čiastočne vyriešili problém s nedostatkom plienok. A mnohé ďalšie veci bežnej spotreby, ktoré ľudia na Slovensku bežne majú a ani si to neuvedomujú, že ich majú doma, no tu sa nedajú kúpiť.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.