Snemovňa reprezentantov Kongresu USA prijala v piatok návrh zákona, ktorý má zaručiť právo žien na umelé ukončenie tehotenstva na federálnej úrovni. Najradikálnejšiu potratovú legislatívu zrejme odmietnu senátori.

Demokratmi kontrolovaná Snemovňa tesne odsúhlasila Zákon o ochrane zdravia žien prevažne po straníckej línii v pomere 218 ku 211. K republikánom, ktorí hlasovali proti, sa pridal len jeden (!) demokratický kongresman. Bol ním Henry Cuellar z Texasu.

O zákone už v Štandarde písal Michal Čop. Cieľom zákona je na federálnej úrovni ustanoviť zákonné právo žien na potrat a je označovaný za najradikálnejší návrh v tejto téme nielen v dejinách USA, ale aj na svete. Predmetný návrh zákona by totiž nezmenil len prístup k nenarodeným deťom (až do 9. mesiaca) a ich matkám, ale aj prístup k lekárom, zdravotníckemu systému ako celku a zmenil by aj morálne chápanie potratu v očiach spoločnosti. Hneď po jeho prijatí by sa zrušila platnosť zákonov jednotlivých štátov USA. Tie sú síce legálne vo všetkých štátoch USA, ale štát od štátu rôznym spôsobom regulované. 

Prijatie tejto právnej normy podporuje i demokratický prezident USA Joe Biden. V druhej komore Kongresu, Senáte, kde majú demokrati len tesnú väčšinu, sú však jej šance na schválenie len minimálne. Demokrati by tam museli – podľa platných pravidiel hlasovania – získať podporu aspoň desiatich republikánskych senátorov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.