Zelená ideológia sa netýka len využívania verejnej moci, ale mení aj správanie súkromných investorov. Tradičné metódy investičného rozhodovania nahrádzajú nové, ideologické kritériá. Hoci v tejto oblasti neexistujú vyhrotené konflikty ako v kultúrnej vojne, úspech novej ľavice nemožno prehliadnuť.

Zelenú ideológiu si typicky spájame s využívaním štátnej moci na presadzovanie environmentálnych regulácií. V tejto perspektíve je zelená len odtieňom červenej. Je to len ďalšia ideológia postavená na predstave, že štát – centrálny plánovač či filozof-kráľ – vie lepšie, čo ľudia potrebujú, než oni sami. Napokon, hovorí sa, že environmentalisti sú ako melón – na povrchu zelení, vo vnútri červení.

Lenže štát je dnes len jedným z mnohých prostriedkov, ktorým nová ľavica dosahuje svoje ciele. Schopnosť deklarovaných socialistických či zelených strán získať väčšinu v parlamentoch jednotlivých štátov je zjavne obmedzená. Napriek tomu ľavicové ideológie slávia úspechy. Keďže posúvajú vnímanie stredu doľava, presadzujú svoju agendu napriek nominálne nízkej politickej reprezentácii.

Trendom sú „udržateľné“ investície

Mentálne posuny sa neprejavujú len v politike, ale aj v oblastiach, ktoré so štátom nemajú veľa spoločného. Dokonca aj v tých, ktoré by sme mohli považovať za tradičné bašty pravice. Reč je o kapitálových trhoch, akciových i dlhopisových, kde sa rozhoduje o tom, ktoré firmy získajú od investorov prostriedky na svoj rozvoj.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.