Možno sa práve rozhoduje o tom, či z Európskej únie nebude federácia, ktorá sa následne rozpadne pre megalomanské zelené plány.

Na jar počas vládnej koaličnej krízy obvinil Fico prezidentku Čaputovú, že sa tajne stretáva s americkou veľvyslankyňou a necháva ju zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny. Podobných ponôs, oficiálnych či neoficiálnych, na adresu Spojených štátov a jeho veľvyslanectva v Bratislave zaznelo viac, týkali sa ovplyvňovania politickej scény na Slovensku.

Počuli ste niečo podobné na margo Nemecka? Možno vôbec nič.

Pritom dosah Nemecka na vývoj na Slovensku je doslova hmatateľný. V ekonomike i politike. Preto nás musí zaujímať, čo sa tam deje, celoštátne voľby sú udalosťou nielen pre Nemecko, rovnako pre Slovensko či okolité štáty, ba celú Európu.

Najskôr ekonomika. Nemecko sa podieľa na zahraničnom obchode Slovenska pätinou a je naším najvýznamnejším partnerom. Na porovnanie, pri druhom Česku, ktoré je späté s Nemeckom podobne ako my, predstavuje jeho obchodný podiel len jednu desatinu. Ďalší partneri za Nemeckom a Českom významne zaostávajú.

Nemecké firmy patria medzi najusilovnejších investorov na Slovensku. Nemecký Volkswagen je vôbec najväčšou tunajšou firmou a s ročným tržbami dvojnásobne prevyšuje druhý podnik v poradí, ktorým je kórejská automobilka Kia. Na porovnanie, v bratislavskom Volkswagene sa ročne otočí polovica toho, čo predstavujú ročné výdavky slovenského štátneho rozpočtu. Táto firma zaplatí na daniach a odvodoch okolo 300 miliónov eur ročne. S privretím oka by to pokrylo ročné výdavky ministerstva kultúry.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.