Pápežova návšteva na Slovensku je v Ríme stále témou, ako sme už písali v prehľade vatikanistov. Na generálnej audiencii sa pontifik obšírne vrátil k svojej nedávnej apoštolskej ceste do Budapešti a do Krajiny pod Tatrami. V krátkosti komentoval jednotlivé podujatia a stretnutia. Hlavný prejav tohto týždňa bol určený európskym biskupom.

Púť modlitby ku koreňom a plná nádeje. Takto pápež František vystihol na generálnej audiencii apoštolskú cestu na Slovensku. Videl „svätý Boží ľud“, ktorý je verný a „ktorý zažil ateistické prenasledovanie“, a to si všimol aj v tvárach židovských bratov i sestier, s ktorými si pripomenul tragédiu šoa. Stretnutie so židovskou komunitou komentoval slovami, že „niet modlitby bez pamäti“.

V mladých ľuďoch a manželských pároch v Košiciach videl veľkú nádej zvlášť v období pandémie a demografickej zimy v Európe. Katolícky líder ocenil stretnutie „s našimi bratmi“ Rómami na Luníku IX a dôležitú prácu saleziánov, ktorí sa im venujú. Vyzdvihol nasadenie a pomoc misionárok lásky v centre Betlehem v Bratislave. Rehoľné sestry, ktoré nesú ďalej odkaz svätej Matky Terezy, nazval „hrdinkami tejto civilizácie“.

Pápež sa v dobrom zmienil o kardinálovi Jánovi Chryzostomovi Korcovi, biskupovi Pavlovi Gojdičovi a o svätých Cyrilovi a Metodovi. "Evanjelizačné dielo solúnskych bratov a spolupatrónov Európy počas stáročí stále sprevádzalo slovenský národ," dodal uznanlivo a podčiarkol, že v Prešove na byzantskej liturgii zažil silu týchto hlbokých kresťanských koreňov. V tamojších piesňach cítil, „ako vibruje srdce svätého verného ľudu zoceleného toľkým utrpením pre vieru“.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.